PaństwoPrawoŚwiat
Gorące newsy

Putin dostał prezent na urodziny i KTOŚ wysadził mu most na Krym xD

Most na Krym wysadzony

Na moście kolejowym między półwyspem Krym a Rosją wybuchł ogromny pożar. Rosyjskie media państwowe podają, że pali się zbiornik paliwa, nie określając przyczyny. Doradca szefa Krymu, cytowany przez rosyjską agencję państwową Ria Novosti, powiedział, że trwają prace nad ugaszeniem pożaru. Rosyjskie media państwowe podały natomiast, że ruch na moście został wstrzymany. Nagrania pokazują jednak, że płonie pociąg na moście kolejowym w Cieśninie Kerczeńskiej, a zniszczeniu uległ również przyległy most drogowy. Wszystko więc wskazuje na to, że nie doszło do żadnego pożaru cysterny, a Władimir Putin po prostu otrzymał spóźniony prezent urodzinowy i ktoś wysadził mu most na Krym.

Krym został nielegalnie zaanektowany w 2014 roku przez Moskwę, która obecnie wykorzystuje most do przemieszczania sprzętu wojskowego na Ukrainę. Most przez Cieśninę Kerczeńską został otwarty przez prezydenta Władimira Putina w 2018 roku, cztery lata po tym, jak Moskwa nielegalnie zaanektowała Krym. Krymski most jest kluczowym celem dla sił ukraińskich, które atakują rosyjską logistykę. Przeprawa znajduje się ponad 160 kilometrów od terytorium zajmowanego przez Ukrainę. Eksperci od materiałów wybuchowych wskazują, że ogień prawdopodobnie nie został spowodowany przez pocisk.

Brak oczywistych uszkodzeń wybuchowych / fragmentacyjnych na powierzchni drogi sugeruje, że nie użyto broni dostarczonej z powietrza.

– powiedział.

Dodał, że możliwe jest, że „przyczyną mógł być dobrze zaplanowany atak z dołu”.

Czytaj też: Rosjanie chcą uciec z kraju! Wykupili wszystkie bilety lotnicze

Czy to Ukraina wysadziła most na Krym?

Oficjalnie nie wiadomo kto wysadził most na Krym, jednak doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak wydaje się sugerować odpowiedzialność Kijowa.

Krym, most, początek. Wszystko co nielegalne musi zostać zniszczone, wszystko co skradzione musi zostać zwrócone Ukrainie, wszystko co należy do rosyjskiej okupacji musi zostać wydalone.

– zatweetował polityk.

Most na Krym ma dla Rosji zarówno znaczenie symboliczne, jak i stanowi ważny szlak logistyczny dla sił rosyjskich na Krymie i w południowej części okupowanej przez Rosję Ukrainy. Uszkodzenie linii kolejowej spowodowało, że siły rosyjskie na południu mają do dyspozycji tylko jedną linię kolejową – między Krasnodarem a Melitopolem – i to taką, która znajduje się w zasięgu ataków Ukrainy. Wybuch na moście nastąpił dzień po 70. urodzinach Putina i w obliczu narastającej w Rosji krytyki prowadzenia wojny z Ukrainą po serii coraz bardziej druzgocących porażek na polu walki.

Czytaj też: Ukraina oskarża Rosję o sabotaż gazociągów Nord Stream

Źródło: BBC, The Guardian

Edward Snowden dostał rosyjskie obywatelstwo. Pójdzie w kamasze? xD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close