Biznesowi celebryciBusiness lifestyleDoradztwo biznesoweGospodarkaHandelInwestycjePaństwoŚwiat

Pandora Papers, czyli wielki wyciek o ukrytych majątkach bogaczy

Czym jest Pandora Papers?

Pandora Papers to przeciek prawie 12 milionów dokumentów, które ujawniają ukryte bogactwo, unikanie podatków, a w niektórych przypadkach pranie brudnych pieniędzy przez bogatych i wpływowych ludzi na świecie. Dane zostały uzyskane przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) w Waszyngtonie, które współpracowało z ponad 140 organizacjami medialnymi nad największym w historii globalnym śledztwem. Ponad 600 dziennikarzy w 117 krajach od miesięcy przegląda pliki z 14 źródeł, znajdując dokumenty, które zostaną opublikowane w tym tygodniu.

Wyciek Pandora Papers obejmuje 6,4 miliona dokumentów, prawie trzy miliony obrazów, ponad milion e-maili i prawie pół miliona arkuszy kalkulacyjnych. Historie ujawnione do tej pory obejmują:

  • informacje o darczyńcy Torysów, który był zamieszany w jeden z największych skandali korupcyjnych w Europie,
  • 70 milionów funtów wydanych przez króla Jordanii na nieruchomości w Wielkiej Brytanii i USA za pośrednictwem firm będących w posiadaniu tajnych właścicieli,
  • ukryte zaangażowanie czołowej rodziny Azerbejdżanu w transakcje dotyczące nieruchomości w Wielkiej Brytanii o wartości ponad 400 milionów funtów,
  • brak deklaracji przez premiera Czech, że spółka inwestycyjna offshore kupiła dwie francuskie wille za 12 mln funtów,
  • informacje o tym, że rodzina prezydenta Kenii Uhuru Kenyatta potajemnie posiadała sieć firm offshore przez dziesięciolecia.

Raper Nines skazany za import 28 kg konopi z Hiszpanii i Polski

Legalne, ale mało etyczne

Pandora Papers ujawniła, jak niektórzy z najpotężniejszych ludzi na świecie – w tym ponad 330 polityków z 90 krajów – wykorzystują tajne firmy offshore do ukrywania swojego bogactwa. Lakshmi Kumar z amerykańskiego think-tanku Global Financial Integrity wyjaśnił, że ci ludzie „są w stanie zebrać i wyprowadzić pieniądze i ukryć je”, często za pośrednictwem anonimowych firm. Dokumenty Pandory ujawniają złożone sieci firm zakładanych ponad granicami, co często skutkuje ukrytą własnością pieniędzy i aktywów. Na przykład ktoś może posiadać nieruchomość w Wielkiej Brytanii, ale posiadać ją za pośrednictwem sieci firm z siedzibą w innych krajach lub „offshore”.

Miejsca docelowe są często nazywane rajami podatkowymi lub jurysdykcjami zapewniającymi tajemnicę. Nie ma ostatecznej listy rajów podatkowych, ale najbardziej znane kierunki to Brytyjskie Terytoria Zamorskie, takie jak Kajmany i Brytyjskie Wyspy Dziewicze, a także kraje takie jak Szwajcaria i Singapur. Luki w prawie pozwalają ludziom legalnie uniknąć płacenia niektórych podatków poprzez przenoszenie pieniędzy lub zakładanie firm w rajach podatkowych, ale często jest to postrzegane jako nieetyczne. Istnieje również szereg uzasadnionych powodów, dla których ludzie mogą chcieć przechowywać pieniądze i aktywa w różnych krajach, takich jak ochrona przed atakami przestępczymi lub ochrona przed niestabilnymi rządami.

Chociaż posiadanie tajnych aktywów offshore nie jest nielegalne, korzystanie ze złożonej sieci tajnych firm do przemieszczania pieniędzy i aktywów jest idealnym sposobem na ukrycie wpływów z przestępczości. Wielokrotnie wzywano polityków do utrudnienia unikania podatków lub ukrywania aktywów, szczególnie po wcześniejszych przeciekach, takich jak Panama Papers. Sęk w tym, że Pandora Papers pokazuje, że politycy sami w takich rozwiązań korzystają. Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział, że korzystanie z rajów podatkowych kosztuje rządy na całym świecie do 600 miliardów dolarów utraconych podatków każdego roku.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close