Kultura i sztukaMediaOchrona środowiskaPaństwoPrawoŚwiat
Gorące newsy

Aktywistki oblały pomidorówką “Słoneczniki” Van Gogha

​Aktywistki oblały “Słoneczniki” Van Gogha

Dwie aktywistki ekologiczne z grupy Just Stop Oil oblały zupą pomidorową słynny obraz “Słoneczniki” autorstwa Van Gogha. Dwie kobiety weszły do pokoju w londyńskiej National Gallery na Trafalgar Square przed południem i wylały zawartość dwóch puszek zupy pomidorowej Heinz na słynny obraz z 1888 roku. Następnie aktywistki przykleiły się do ściany pod obrazem. Jedna z aktywistek na rzecz zmian klimatycznych, 21-letnia Phoebe Plummer, wykrzyknęła:

Czy sztuka jest warta więcej niż życie? Więcej niż jedzenie? Więcej niż sprawiedliwość?

Nie będziemy oceniać, ile warte jest życie, ale wartość samego obrazu jest znana. Szacunkowa wartość słynnego arcydzieła Van Gogha to 84,2 miliona dolarów, czyli ponad 415 milionów złotych.

Just Stop Oil

Czy bardziej interesuje cię ochrona obrazu? Czy ochrona naszej planety i ludzi? Koszty kryzysu są napędzane paliwami kopalnymi — życie codzienne stało się nieosiągalne dla milionów głodnych i zmarzniętych rodzin — nie stać ich nawet na podgrzanie puszki zupy. Tymczasem plony zawodzą, a ludzie umierają przez monsuny, masowe pożary i niekończące się susze, spowodowane katastrofą klimatu. Nie stać nas na nową ropę i gaz. Będziemy patrzeć wstecz i opłakiwać wszystko, co straciliśmy, chyba że podejmiemy natychmiastowe działania.

– dodała aktywistka, wymachując puszką pomidorówki.

Czytaj też: Ekolodzy pozywają holenderską linię lotniczą KLM za “greenwashing”

Szyba uratowała dzieło sztuki

To już 14. dzień demonstracji aktywistów powiązanych z grupą. “Ekolodzy” domagają się, aby brytyjski rząd wstrzymał wszystkie nowe koncesje na ropę i gaz. Aktywiści ugrupowania w ciągu ostatnich kilku dni blokowali drogi wokół parlamentu i innych miejsc w Londynie, utrudniając życie zwykłym Brytyjczykom. W ostatnią niedzielę policja aresztowała ponad 100 osób.

Rodziny w Wielkiej Brytanii będą zmuszone wybierać między ogrzewaniem a jedzeniem tej zimy, ponieważ firmy zajmujące się paliwami kopalnymi osiągają rekordowe zyski. Ale koszt ropy i gazu nie ogranicza się do naszych rachunków. Somalia stoi teraz w obliczu apokaliptycznego głodu spowodowanego suszą i podsycanego kryzysem klimatycznym. Miliony są zmuszane do przeprowadzki, a dziesiątki tysięcy stają w obliczu głodu. To jest przyszłość, którą wybieramy dla siebie, jeśli będziemy naciskać na nową ropę i gaz – dodała druga aktywistka, 20-letnia Anna Holland z Newcastle.

Just Stop Oil

Ochrona szybko wyprosiła gości i zamknęła drzwi do pokoju 43 galerii, gdzie wisi obraz. Policja aresztowała aktywistki za uszkodzenie mienia. Na szczęście słynny był zabezpieczony szybą ochronną, która miała chronić wielowiekowe dzieło przez wariatami, chcącymi je zniszczyć. Cóż, spełniła swoją rolę. Obecnie w więzieniu przebywa 5 zwolenników Just Stop Oil.

Czytaj też: Mimo wysiłków ekologów, emisje UE nadal rosną

Źródło: Świat Rolnika

Influencerka Mama Ginekolog nie jest ginekologiem, bo oblała egzamin

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close