PaństwoPolitykaPrawoŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Pekin zaostrzył obostrzenia “Zero-COVID”. Przez… 18 zachorowań

Pekin zaostrza politykę “Zero-COVID”

Pekin zaostrzył środki antyCOVIDowe w ramach polityki “Zero-COVID“, wzmacniając kontrole publiczne i zamykając niektóre osiedla mieszkaniowe po czterokrotnym wzroście przypadków w ostatnich tygodniach. W czwartek 21-milionowe miasto zgłosiło 18 nowych, lokalnie przenoszonych przypadków w ciągu poprzedniego dnia, zwiększając liczbę zachorowań w ciągu ostatnich 10 dni do 197. To cztery razy więcej niż 49 infekcji wykrytych w poprzednim 10-dniowym okresie.

Chociaż liczba przypadków jest bardzo mała w porównaniu z innymi krajami, chińska polityka “Zero-COVID” zmusiła władze w stolicy do zaostrzenia środków zapobiegawczych, szczególnie w obliczu odbywającego się raz na pięć lat Kongresu Partii Komunistycznej, podczas którego prezydent Xi Jinping najprawdopodobniej zapewni sobie trzecią kadencję jako przywódca.

Władze sanitarne Pekinu wezwały do wzmożonej kontroli osób z grupy ryzyka oraz do skrupulatnego sprawdzania osób wchodzących do zatłoczonych miejsc, w tym supermarketów i siłowni. Niektóre osiedla z podejrzeniem zachorowań zostały objęte trzydniową blokadą, która może zostać przedłużona, jeśli pojawią się nowe infekcje.

Należy upewnić się, że nikt nie został przeoczony.

– powiedziały władze sanitarne Pekinu.

Czytaj też: Chiny zatwierdziły szczepionkę na COVID w aerozolu

Chiny raczej nie złagodzą obostrzeń

W ostatnich dniach Chiny zobowiązały się do trzymania się swojej ostrej polityki antyCOVIDowej, pomimo rosnącej frustracji społeczeństwa i dramatycznego wpływu obostrzeń na gospodarkę, tłumiąc spekulacje, że wkrótce złagodzą przepisy. W niedzielę, w swoim przemówieniu do Kongresu, Xi bronił surowej polityki “Zero-COVID”, która odizolowała Chiny od świata próbującego powrócić do czegoś w rodzaju życia sprzed pandemii. Polityka ta spotyka się jednak z rosnącym sprzeciwem wewnątrz Chin. Na początku tego tygodnia pojawiły się doniesienia, że 16-letnia dziewczynka zmarła w centrum kwarantanny COVID po tym, jak zignorowano błagania jej rodziny o pomoc medyczną.

Z kolei Szanghaj, który podobnie jak wiele innych chińskich miast walczących ze sporadycznymi ogniskami COVID, ujawnił w tym tygodniu, że planuje budowę 3 250-osobowego ośrodka kwarantanny na małej wyspie w pobliżu centrum miasta. Od kwietnia do maja 25-milionowe miasto przetrwało przedłużającą się blokadę po wykryciu setek tysięcy przypadków. Inne duże miasta, w tym Pekin i Guangzhou, mają podobne centra kwarantanny z tysiącami łóżek. Prowadzą one również regularne publicznie kampanie testów.

Czytaj też: Trwa Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Jakich decyzji można oczekiwać?

Źródło: The Guardian

Chińskie antyCOVIDowe przepisy duszą krajową gospodarkę

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close