PaństwoPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Indie zniszczą ponad 100 milionów szczepionek na COVID

Indie zniszczą 100 milionów szczepionek

Indie muszą zniszczyć 100 milionów szczepionek na Covid-19 po tym, jak straciły one ważność. Indyjski producent szczepionek Serum Institute of India (SII) przestał produkować Covishield w grudniu ubiegłego roku z powodu niskiego popytu. SII, największy na świecie producent szczepionek, produkował lokalną wersję szczepionki Vaxzevria firmy AstraZeneca.

W Indiach podano ponad dwa miliardy dawek szczepionek na Covid-19. Ponad 70% populacji Indii przyjęło co najmniej dwie dawki, a Covishield stanowi ponad 90% dawek podawanych w Indiach. W styczniu 2022 roku Indie zaczęły podawać dawki przypominające pracownikom służby zdrowia i pracownikom pierwszej linii oraz osobom powyżej 60 roku życia ze schorzeniami współistniejącymi. Później rozszerzono je na wszystkich dorosłych.

W lipcu bezpłatne dawki przypominające – lub dawki zapobiegawcze, jak nazywa to rząd – zostały zapewnione wszystkim dorosłym przez 75 dni z okazji 75 lat niepodległości Indii. Jednak do tej pory Indie podały zaledwie 298 milionów dawek przypominających.

Nie ma popytu na szczepionki przypominające, ponieważ ludzie mają już dość Covid. Szczerze, ja też mam dość. Wszyscy mamy.

– powiedział dziennikarzom dyrektor generalny SII, Adar Poonawalla.

Czytaj też: Lotnisko w Indiach otrzymało oznaczenie GAY. Włodarze się nie zgadzają

Pandemia w Indiach

Według Poonawala, SII miała na stanie około 100 milionów dawek Covishield. Szczepionki, których okres przydatności do spożycia wynosi dziewięć miesięcy, przeterminowały się we wrześniu tego roku. Tymczasem SII zakończyło próby szczepionki Covid – Covovax jako dawki przypominającej. Firma oczekuje, że szczepionka uzyska zatwierdzenie w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Od początku pandemii w Indiach odnotowano ponad 44,6 mln zakażeń, z czego 529 tys. osób zmarło. Zdaniem naukowców zakażeń i zgonów jest jednak zdecydowanie więcej. Powodem jest mocno obciążony system zdrowia oraz brak dostatecznej opieki medycznej w najmniej rozwiniętych regionach. Tymczasem na całym świecie łączna liczba wszystkich zachorowań na COVID przekroczyła już 628 milionów przypadków.

Łącznie w czasie trwania pandemii z powodu COVID-19 zmarło co najmniej 6,58 mln osób. U większości osób, które zachorują na COVID-19, wystąpią objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia. Inne osoby jednak zachorują poważnie i będą wymagać pomocy medycznej.

Czytaj też: Modi chce, aby Indie osiągnęły status „państwa rozwiniętego” w ciągu 25 lat

Źródło: BBC

Indie postawiły pomnik Cristiano Ronaldo i wyszło dość niezręcznie

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close