Biznesowi celebryciHandelInwestycjeMarketingMedia

Elon Musk przejął Twittera. Pierwsze decyzje miliardera są drastyczne

Miliarder rozpoczął masowe zwolnienia i wprowadził surowe zasady dla pracowników.

Stało się. Elon Musk przejął Twittera za 44 mld dolarów i od razu rozpoczął zwolnienia, które wstrząsnęły branżą. Miliarder już po 40 minutach od podpisania umowy przejęcia zwolnił dyrektorów zarządzających CEO Parag Agrawal, CFO Ned Segal i Vijaya Gadde. Ponadto prezes Tesli zwolnił także generalnego radcę prawnego firmy, Seana Edgetta. To dopiero początek masowych zwolnień w firmie oraz anulowania wielu benefitów pracowniczych.

Elon Musk przejął Twittera. Masowe zwolnienia, zakaz pracy zdalnej, wycofanie firmy z giełdy

Zmiany, które od razu rozpoczęły się po przejęciu Twittera przez Elona Muska mogą na pierwszy rzut oka zaskakiwać. Niemniej jednak sam miliarder wielokrotnie atakował kadrę zarządzająca Twittera, w tym CEO spółki Paraga Agrawala. Sama Vijaya Gadde stała za dożywotnim banem dla Donalda Trumpa, co również zirytowało Muska, który twierdził wówczas, że “był to zamach na wolność słowa“.

Co prawda, jak informuje serwis Market Watch zwolnieni dyrektorzy otrzymają w sumie ponad 204 milionów dolarów rekompensaty finansowej, ale to doskonale pokazuje, że Musk rozpoczął masowe czystki w firmie. Sam twierdził, że zamierza zwolnić ponad 75% pracowników, w tym personel moderujący treści oraz głównych administratorów serwisu. Obecnie Twitter zatrudnia około 7500 osób, więc jeśli decyzja Muska dojdzie do skutku — oznacza zwolnienie nawet 5600 specjalistów.

Elon Musk przejął Twittera i rozpoczyna czystki wśród pracowników

To nie koniec zmian, które szykują się na popularnym serwisie. Sam Elon Musk jest przeciwnikiem pracy zdalnej. Na spotkaniu z pracownikami zapowiedział, że praca biurowa jest obowiązkiem personelu, więc jeśli ktoś zamierza pracować zdalnie, to jedynie po przepracowaniu 40 godzin tygodniowo. Oznacza to, że praca zdalna będzie możliwa tylko w okolicznościach wprowadzonych nadgodzin. Reszta osób, która nie zgadza się z tą decyzją, będzie musiała poszukać sobie innej pracy.

Niemniej jednak warto wspomnieć, że wspomniana wcześniej kadra zarządzająca, którą zwolnił Musk, jeszcze przez rok otrzymają swoją pensję i świadczenia zdrowotne. W 2021 roku Agrawal miał wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 623 tys. dolarów, a Segal i Gadde po 600 tys. dolarów. Jak informuje Market Watch:

W sumie Gadde ma odejść z Twittera z największym łupem: prawie 74 miliony dolarów. Agrawal i Segal nie są daleko za nią, ponieważ otrzymają odpowiednio po ok. 65 milionów dolarów i 66 milionów dolarów.

Czytaj również: Czy Elon Musk wspiera Ukrainę? Sprawa jest skomplikowana

Sam Elon Musk wytłumaczył czego użytkownicy mogą spodziewać się w najbliższych dniach. Zmienią się moderacje treści oraz weryfikacja użytkowników. Jak poinformował:

Twitter będzie tworzył radę moderacji treści z szeroko zróżnicowanymi punktami widzenia. Żadne ważne decyzje dotyczące treści ani przywrócenia kont nie będą miały miejsca przed zebraniem się tej rady.

Tymczasem akcje Twittera wzrosły o 26% w ciągu ostatniego miesiąca i zamknęły się w czwartek na poziomie 53,70 USD, blisko ceny akcji 54,20 USD. Niemniej jednak w związku z zakupem Twittera przez Muska spółka z publicznej stała się od razu prywatną.

Oznacza to, że jej akcje, które do tej pory były notowane na nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (New York Stock Exchange; NYSE) od 2013 roku, zostały wycofane z obrotu. Elon poinformował, że planuje wprowadzić firmę na giełdę w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.

Zgodnie z zgodnie z dokumentem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Twitter otrzyma rejestr wszystkich osób, które posiadali akcje do czwartkowego zamknięcia. Większość akcjonariuszy będzie reprezentowana przez maklerów, którzy otrzymają 54,20 dolarów należne za każdą akcję. Wypłata środków ma nastąpić w najbliższym czasie.

Elon Musk wbił na luzaku do siedziby Twittera i przyniósł im… zlew

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close