Polska

PKN ORLEN inwestuje w gospodarkę obiegu zamkniętego w Płocku

PKN ORLEN konsekwentnie poszukuje innowacyjnych rozwiązań, które wzmocnią konkurencyjność biznesu, a jednocześnie będą miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a gospodarka obiegu zamkniętego to nowa inwestycja koncernu w Płocku.

Gospodarka obiegu zamkniętego – nowa inwestycja Orlen w Płocku

Orlen realizuje nowatorski w skali kraju projekt „Blue Bridge”, który umożliwi ograniczenie o ok. 25 proc. poboru wody z Wisły, pozyskiwanej do procesów technologicznych w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Wspólnie z partnerem w tym projekcie, Wodociągami Płockimi, PKN ORLEN podpisał list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez koncern. Inwestycja, która wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, zostanie oddana do użytku w 2025 roku.

Zobacz także: Polski przemysł zaskakuje. Tym razem w branży motoryzacyjnej

Projekt „Blue Bridge” zakłada doczyszczenie ścieków pochodzących z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do jakości odpowiadającej parametrom wody i ponowne jej wykorzystanie w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku, oddalonym o ok. 5 km od zrzutu ścieków. Umożliwi to koncernowi zredukowanie o ok. 25 proc. poboru wody wiślanej, wykorzystywanej w procesach technologicznych.

Zobacz także: Henry Cavill REZYGNUJE z roli Wiedźmina! Kto go zastąpi? Fani wściekli

Obecnie trwają prace nad koncepcją programowo-przestrzenną projektu, w ramach której wykonywane są m.in. badania na stacji pilotażowej. Wyniki wraz z ich analizą będą podstawą do zaprojektowania instalacji uzdatniania oczyszczonych ścieków. Jednocześnie proces uzdatnienia ma zapewnić bezpieczne przetransportowanie odzyskanej wody do ujęcia koncernu.

PKN ORLEN, Wodociągi Płockie oraz PGW Wody Polskie realizują długoterminowe strategie, których jednym z priorytetów jest rozwój gospodarki wodnej oraz wodno-ściekowej w oparciu o technologie ograniczające pobór wody.

Zrealizowanie projektu „Blue Bridge” przyczyni się również do poprawy bioróżnorodności i atrakcyjności terenów nad Wisłą oraz obniżenia śladu wodnego i środowiskowego w Płocku.

Londyńskie Muzeum zwróci Zimbabwe czaszki ich bohaterów narodowych

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close