TechnologieTelekomunikacja

Meta, czyli Facebook, będzie musiała zapłacić 90 mln USD odszkodowania

Meta Platforms ponownie musi mierzyć z się kryzysem wizerunkowym. Wszystko przez pozew, który ciągnął się za firmą już od 2012 dotyczący śledzenia użytkowników, którzy wylogowali się z portalu. Firma wykorzystywała wtyczki i pliki cookies do “obserwowania” użytkowników. Problem w tym, że robiła to bez ich wiedzy i zgody.

Meta, czyli Facebook, znowu w ogniu krytyki i znowu musi płacić odszkodowanie

Meta Platforms w ostatnich miesiącach nieprzerwanie traci użytkowników, przez co jej wartość rynkowa spadła nawet o 200 mld dolarów. W tym czasie Mark Zuckerberg musi się tłumaczyć m.in. za to, że jego firma odpowiadała za promowanie hejtu i wykorzystywała bezprawnie dane użytkowników (afera Cambridge Analytica). Tymczasem jak informuje serwis Business Insider poinformował, że amerykańska spółka zgodziła się zapłacić aż 90 milionów dolarów w sporze, który toczono przez ostatnie 10 lat.

Zobacz również: Facebook i Instagram znikną z Europy? META ma duży problem z danymi

Proponowana ugoda została złożona na początku tygodnia, ale musi zostać jeszcze zatwierdzona przez sąd. Jeśli zostanie zaakceptowana, to będzie jedną z najwyższych w historii. Odszkodowanie oczywiście nie wpłynie bardzo na majątek firmy, który oscyluje na około 590 miliardów dolarów. Niemniej jednak według rzeczniczki Meta Platforms Drew Pusater:

[…] Osiągnięcie ugody w tej sprawie, która ma już ponad dekadę, jest w najlepszym interesie naszej społeczności i naszych akcjonariuszy.

Sprawa rozpoczęła się w 2012, a sięga aktualizacji “Open Graph” z 2010 roku. Dotyczyła ona wtyczki “Lubię to” na stronach zewnętrznych, która pozwoliła Facebookowi w zbieraniu danych o użytkownikach. Dotyczyło to m.in. stron przeglądanych przez użytkowników, rzeczy kupowanych w internecie, czy komunikacji z innymi osobami.

Czytaj również: 8,52 zł – tyle wynosi miesięczna wartość polskiego użytkownika dla Facebooka

Co więcej, mimo nagłośnionego problemu firma wciąż analizowała dane użytkowników bez ich wiedzy. Koniec końców doszło do ugody, a dotyczy ona użytkowników, którzy korzystali z portalu pomiędzy 22 kwietnia 2010, a 26 września 2011. W ramach zobowiązania, Meta Platforms zgodziła się usunąć dane użytkowników, które zebrała w wyniku tej praktyki, a także musi wypłacić należne odszkodowania.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close