Business lifestyleInwestycjeKultura i sztukaPaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Lotto to pikuś! W Powerball można wygrać 7,5 miliarda złotych!

Rekordowa wygrana w Powerball

Po ponad trzech miesiącach bez zwycięzcy, weekendowa wygrana w grze loteryjnej Powerball urosła do największego poziomu, jaki kiedykolwiek widział świat. Jackpot wynosi teraz 1,6 miliarda dolarów brutto, czyli ponad 7,5 miliarda złotych! Poprzedni rekord wynosił 1,59 miliarda dolarów (7,48 mld zł), a wygrana została podzielona między trzech graczy w 2016 roku.

Według szacunków, szanse na wygranie głównej wygranej wynoszą 1 do 292 milionów. Gra, która rozpoczęła się w 1992 roku, jest rozgrywana w 45 z 50 stanów USA, stolicy Waszyngtonu, a także w amerykańskich terytoriach Puerto Rico i Wysp Dziewiczych. Aby zdobyć główną wygraną, trzeba trafić wszystkie sześć numerów. Zwycięzcy nie wyłoniono od 39. losowań.

Każdy, kto posiada szczęśliwy kupon, ma możliwość otrzymania pełnej kwoty w postaci renty, wypłacanej przez trzy dekady. Jednak prawie wszyscy zwycięzcy decydują się na opcję gotówki z góry, choć jest ona dużo mniejsza od kwoty ratalnej. Nagrodę pieniężną za losowanie w sobotni wieczór szacuje się obecnie na 782,4 mln dolarów (3,68 mld zł). To duży krok naprzód w porównaniu z ostatnim udanym jackpotem na początku sierpnia, kiedy nabywca biletu w Pensylwanii musiał zadowolić się stosunkowo skromną kwotą 206,9 miliona dolarów (973,5 mln zł).

Czytaj też: Gracz z okolic Warszawy wygrał w Eurojackpot niemal 100 milionów złotych!

Ogromna wygrana, ogromny podatek…

W największym w historii loterii losowaniu główną wygraną otrzymało trzech posiadaczy kuponów Powerball w trzech różnych stanach USA. Zwycięzcy – John i Lisa Robinsonowie z Tennessee, Maureen Smith i David Kaltschmidt z Florydy, oraz Marvin i Mae Acosta z Kalifornii – zdecydowali się na płatności ryczałtowe w wysokości około 327,8 mln dolarów każda (1,54 mld zł). Robinsonowie, którzy kupili szczęśliwy kupon w lokalnym sklepie spożywczym, powiedzieli w programie NBC News Today, że zdecydowali się na gotówkę, ponieważ „nie mieli gwarancji jutra”. Z kolei państwo Smith i państwo Kaltschmidt powiedzieli NBC, że przejdą na wcześniejszą emeryturę i wydadzą pieniądze na masaże i wymianę starej ciężarówki.

CNBC obliczyło, żę w przypadku wypłaty gotówki z góry kwota 782,4 mln dolarów (3,68 mld zł) zostałaby uszczuplona o podatek federalny w wysokości 24%, czyli o 187,8 mln dolarów (883,6 mln zł). Dokładna kwota podatku jest jednak uzależniona od bardzo wielu czynników, w tym od miejsca zakupu kuponu, lokalnego prawa, a nawet czasu wypłaty i stanu cywilnego zwycięzcy.

Czytaj też: Dlaczego zwycięzcy loterii kończą tak źle?

Źródło: BBC

Durszlakowa loteria, czyli jak Wykop zrobił w konia maturzystów XD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close