Biznesowi celebryciInwestycjeRynek pracyŚwiatTechnologie

Meta zwolni tysiące pracowników! Z Facebookiem jest aż tak źle?

Meta zwolni tysiące pracowników

Spółka macierzysta Facebooka, Meta, planuje w tym tygodniu rozpocząć ogromne zwolnienia, które dotkną tysiące pracowników. Amerykańskie media donosiły w weekend, że Meta zwolni pracowników już tę w środę. Podczas ogłaszania rozczarowujących wyników za trzeci kwartał, szef firmy Mark Zuckerberg zapowiedział, że zatrudnienie może się zmniejszyć.

W 2023 roku zamierzamy skupić nasze inwestycje na niewielkiej liczbie obszarów wzrostu o wysokim priorytecie.

– powiedział.

Meta ma około 87 000 pracowników na całym świecie na różnych platformach, które obejmują Facebook, Instagram i WhatsApp. Plany redukcji zatrudnienia są następstwem trudności w całym sektorze technologicznym, ponieważ przemysł zmaga się z globalnym spowolnieniem gospodarczym. Wspierane przez reklamę platformy, takie jak Facebook i Alphabet’s Google, cierpią z powodu cięć budżetowych reklamodawców, ponieważ ci zmagają się z inflacją i rosnącymi stopami procentowymi.

W zeszły czwartek firmy Stripe i Lyft z Doliny Krzemowej ogłosiły masowe zwolnienia, podczas gdy Amazon zapowiedział, że zawiesza rekrutacje w swoich biurach korporacyjnych. Również Twitter zwolnił w zeszłym tygodniu około połowy ze swoich 7,5 tys. pracowników, choć w tym wypadku zwolnienia miały związek z przejęciem firmy przez Elona Muska.

Czytaj też: Idzie kryzys? Amazon wstrzymuje rekrutację pracowników

Zuckerberg się pogubił?

Problemem dla Mety są nie tylko globalna sytuacja gospodarcza, ale również konkurencja ze strony TikToka, zmiany prywatności ze strony Apple, obawy o masowe wydatki na Metaverse i wszechobecne zagrożenie regulacją. Zuckerberg stwierdził, że oczekuje, iż inwestycje w Metaverse zajmą około dekady, ale później przyniosą pozytywne rezultaty. W międzyczasie firma musi zreorganizować zespoły, aby przyciąć koszty.

Udziałowiec Meta, Altimeter Capital Management, powiedział wcześniej, że firma musi usprawnić działanie poprzez redukcję zatrudnienia i wydatków kapitałowych. Dodał, że Meta straciła zaufanie inwestorów, ponieważ zwiększyła wydatki i zaczęła koncentrować się na Metaverse. Wartość rynkowa firmy w ciągu ostatniego roku spadła do 600 mld dolarów, czyli o ponad 71%!

Meta nadal generuje duże zyski – prawie 4,4 mld dolarów w ciągu trzech miesięcy zakończonych we wrześniu – a także odpiera spadek liczby użytkowników. Firma powiedziała, że w tym kwartale codziennie na przynajmniej jedną z jej platform wchodziło 2,93 mld ludzi, w porównaniu z 2,88 miliarda w poprzednim kwartale. Mimo swoich mocnych stron, wielu inwestorów obawia się, że firma się pogubiła.

Czytaj też: Musk zwalnia pracowników Twittera! Wypowiedzenia wyśle mailem

Źródło: BBC

Twitter to tam nic! Zobacz jak umierają akcje Facebooka xD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close