Business lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMediaPaństwoPrawoŚwiat
Gorące newsy

Powerball rozbity! Szczęśliwiec zgarnął 2 miliardy dolarów!

Rekordowa wygrana w Powerball

Mieszkaniec Kalifornii wygrał rekordową wygraną 2,04 mld dolarów (9,51 mld zł) w grze loteryjnej Powerball. Zwycięskie numery wylosowane we wtorek rano w studio Florida Lottery w Tallahassee to: białe kulki 10, 33, 41, 47 i 56, a czerwony Powerball 10. Zwycięski kupon został sprzedany w Joe’s Service Center w Altadena, na północny wschód od Los Angeles.

Wygrana była zdecydowanie największą w historii loterii, a poprzedni rekord wynosił 1,58 mld dolarów (7,39 mld zł), a nagrodę wygrało trzech posiadaczy kuponów. Tylko cztery poprzednie wygrane przekroczyły 1 miliard dolarów, ale żadna z nich nie jest zbliżona do obecnej nagrody. Wygrana została początkowo oszacowana na 1,9 mld dolarów (8,86 mld zł) w poniedziałek, ale nagroda została zwiększona do 2,04 mld dolarów (9,51 mld zł) we wtorek rano po aktualizacji obliczeń.

Multi-State Lottery Association przekazało, że zaplanowane losowanie w poniedziałek wieczorem zostało opóźnione o prawie 10 godzin do wtorku, ponieważ wystąpiły problemy z przetwarzaniem sprzedaży. Terry Rich, były dyrektor Iowa Lottery, który również służył w zarządzie Powerball, powiedział, że opóźnienie było prawdopodobnie spowodowane dwuczęściowym systemem weryfikacji sprzedaży biletów, który wykorzystuje zewnętrznego sprzedawcę, aby zapewnić, że wszystko jest w porządku, zanim numery gry zostaną wylosowane. Rich powiedział, że loterie państwowe mają do czynienia z podobnymi problemami kilka razy w roku, ale opóźnienia zazwyczaj nie przyciągają większej uwagi, ponieważ potencjalne wygrane są znacznie mniejsze.

Powerball wymaga, aby wszystkie 48 uczestniczących loterii przesłało dane dotyczące sprzedaży i gry przed wybraniem zwycięskich liczb. Gdy Powerball otrzyma zaległe zgłoszenie, losowanie może być kontynuowane.

– przekazało Multi-State Lottery Association.

Czytaj też: Lotto to pikuś! W Powerball można wygrać 7,5 miliarda złotych!

Ogromna wygrana, ogromny podatek…

Nagroda w wysokości 2,04 miliarda dolarów (9,51 mld zł) jest dla zwycięzcy, który wybierze rentę, wypłacaną ratalnie co roku przez 29 lat. Prawie wszyscy zwycięzcy decydują się jednak na natychmiastową wypłatę gotówki. W takiej sytuacji wygrana jest dużo mniejsza i tym razem oszacowano ją na 997,6 mln dolarów (4,65 mld zł). Szanse na wygranie głównej wygranej w Powerball wynoszą 1 do 292,2 miliona. Gra, która rozpoczęła się w 1992 roku, jest rozgrywana w 45 z 50 stanów USA, stolicy Waszyngtonu, a także w amerykańskich terytoriach Puerto Rico i Wysp Dziewiczych. Aby zdobyć główną wygraną, trzeba trafić wszystkie sześć numerów.

W największym w historii loterii losowaniu główną wygraną otrzymało trzech posiadaczy kuponów Powerball w trzech różnych stanach USA. Zwycięzcy – John i Lisa Robinsonowie z Tennessee, Maureen Smith i David Kaltschmidt z Florydy, oraz Marvin i Mae Acosta z Kalifornii – zdecydowali się na płatności ryczałtowe w wysokości około 327,8 mln dolarów każda (1,54 mld zł). Robinsonowie, którzy kupili szczęśliwy kupon w lokalnym sklepie spożywczym, powiedzieli w programie NBC News Today, że zdecydowali się na gotówkę, ponieważ „nie mieli gwarancji jutra”. Z kolei państwo Smith i państwo Kaltschmidt powiedzieli NBC, że przejdą na wcześniejszą emeryturę i wydadzą pieniądze na masaże i wymianę starej ciężarówki.

CNBC obliczyło, że w przypadku wypłaty gotówki z góry kwota 997,6 mln dolarów (4,65 mld zł) zostałaby uszczuplona o podatek federalny w wysokości 24%, czyli o 239,4 mln dolarów (1,11 mld zł). Dokładna kwota podatku jest jednak uzależniona od bardzo wielu czynników, w tym od miejsca zakupu kuponu, lokalnego prawa, a nawet czasu wypłaty i stanu cywilnego zwycięzcy.

Czytaj też: Dlaczego zwycięzcy loterii kończą tak źle?

Źródło: Wabe

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close