Biznesowi celebryciBusiness lifestyleMarketingMediaRynek pracyŚwiatTechnologie

Meta zwolni 13% pracowników! Początek końca giganta social media?

Meta zwolni tysiące pracowników

Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka, Instagrama i WhatsApp, ogłosiła, że zwolni aż 13% pracowników. W wyniku pierwszych masowych zwolnień w historii firmy pracę straci 11 tys. pracowników, z 87 tys. zatrudnionych na całym świecie. Szef Meta, Mark Zuckerberg powiedział, że cięcia są “najtrudniejszymi zmianami, jakie przeprowadza firma”.

Wiem, że jest to trudne dla wszystkich, a ja szczególnie przepraszam tych, których to dotknęło.

– napisał w oświadczeniu.

Zuckerberg o problemy obwinia masowe długoterminowe oczekiwania dotyczące wzrostu, oparte na wzroście przychodów firmy podczas pandemii.

Wiele osób przewidywało, że będzie to trwałe przyspieszenie. Ja też, więc podjąłem decyzję o znacznym zwiększeniu naszych inwestycji.

– dodał.

Szef Meta zaznaczył, że oczekiwania się nie sprawdziły, a zamiast tego “spowolnienie makroekonomiczne” i “zwiększona konkurencja” spowodowały, że przychody były znacznie niższe, niż oczekiwano.

Popełniłem ten błąd i biorę za to odpowiedzialność.

– powiedział.

Czytaj też: Idzie kryzys? Amazon wstrzymuje rekrutację pracowników

Kłopoty całego sektora

Meta ma około 87 000 pracowników na całym świecie na różnych platformach, które obejmują Facebook, Instagram i WhatsApp. Plany redukcji zatrudnienia są następstwem trudności w całym sektorze technologicznym, ponieważ przemysł zmaga się z globalnym spowolnieniem gospodarczym. Wspierane przez reklamę platformy, takie jak Facebook i Alphabet’s Google, cierpią z powodu cięć budżetowych reklamodawców, ponieważ ci zmagają się z inflacją i rosnącymi stopami procentowymi.

W zeszły czwartek firmy Stripe i Lyft z Doliny Krzemowej ogłosiły masowe zwolnienia, podczas gdy Amazon zapowiedział, że zawiesza rekrutacje w swoich biurach korporacyjnych. Również Twitter zwolnił w zeszłym tygodniu około połowy ze swoich 7,5 tys. pracowników, choć w tym wypadku zwolnienia miały związek z przejęciem firmy przez Elona Muska.

Problemem dla Mety są nie tylko globalna sytuacja gospodarcza, ale również konkurencja ze strony TikToka, zmiany prywatności ze strony Apple, obawy o masowe wydatki na Metaverse i wszechobecne zagrożenie regulacją. Zuckerberg stwierdził, że oczekuje, iż inwestycje w Metaverse zajmą około dekady, ale później przyniosą pozytywne rezultaty. W międzyczasie firma musi zreorganizować zespoły, aby przyciąć koszty.

Czytaj też: Musk zwalnia pracowników Twittera! Wypowiedzenia wyśle mailem

Źródło: BBC

Twitter to tam nic! Zobacz jak umierają akcje Facebooka xD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close