HandelInwestycjeRynek pracyŚwiat

Amazon rozpoczął masowe zwolnienia. Pracę straci 10 tys. osób

Amazon rozpoczął masowe zwolnienia

Gigant technologiczny Amazon rozpoczął masowe zwolnienia pracowników. W tym tygodniu poinformowano, że firma planuje zredukować 10 000 miejsc pracy, czyli około 3% pracowników biurowych. Jeden ze zwolnionych pracowników przekazał na Linkedinie, że pracował jako inżynier rozwoju oprogramowania w USA i zamieścił informację, że szuka nowej pracy:

Ze względu na charakter mojej wizy, mam ograniczony czas na poszukiwanie nowych możliwości pracy.

– stwierdził

Inny pracownik Amazon, który powiedział, że został dotknięty zwolnieniami, stwierdził:

Oczywiście jestem zasmucony, jednak optymistycznie patrzę w przyszłość, ponieważ wiem, że oznacza to dobrą zmianę dla mnie i innych osób z mojego zespołu.

Firma zawiesiła już rekrutacje i wstrzymała niektóre ekspansje magazynowe, ostrzegając, że podczas pandemii zatrudniła zbyt wiele osób. Podjęła również kroki w celu zamknięcia niektórych części swojej działalności, anulując projekty takie jak osobisty robot dostawczy Scout.

Czytaj też: Meta zwolni 13% pracowników! Początek końca giganta social media?

Problemy Amazona

Cena akcji Amazon spadła w tym roku o ponad 40%, ponieważ firma zmaga się ze spowolnieniem sprzedaży online. Inne duże firmy technologiczne też zapowiedziały duże zwolnienia w ramach cięcia kosztów. W zeszłym tygodniu Meta – właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsApp – ogłosiła, że zmniejszy zatrudnienie o 13%. W wyniku pierwszych masowych zwolnień w historii firmy pracę straci 11 000 pracowników.

Krótko po przejęciu Twittera przez Elona Muska potwierdzono, że zredukuje on zatrudnienie w platformie social media o około 50%. W ostatnich tygodniach gigant technologiczny Microsoft, platforma przetwarzania płatności Stripe i firma Salesforce zajmująca się oprogramowaniem biznesowym w chmurze również ogłosiły zwolnienia. Jeden ze znawców branży technologicznej z Seattle, który chciał pozostać anonimowy, powiedział, że rynek pracy znacznie się zmienił w ostatnich tygodniach.

Ostatnie dwa lata były świetne pod względem możliwości zatrudnienia ze względu na pracę zdalną, nie trzeba było ograniczać się w poszukiwaniu pracy do swojej okolicy. Tak więc walka o talenty była bardzo konkurencyjna, a płace wzrosły naprawdę wysoko. To, co widzimy teraz, to skurczenie się budżetów i personelu.

W trzecim kwartale zatrudnienie w Amazonie wzrosło tylko o 5% rok do roku, do 1,54 mln pracowników na całym świecie. Prezes Andy Jassy w ostatnich miesiącach agresywnie ograniczał wydatki w firmie, obawiając się recesji, wzrostu inflacji i gwałtownego wzrostu stóp procentowych.

Czytaj też: Amazon złamał prawo? Może zapłacić miliard dolarów kary!

Źródło: BBC

Musk poinformował pracowników, że nie wyklucza bankructwa Twittera xD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close