Kultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Indiana pozywa TikTok! “Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”

Popularna aplikacja społecznościowa TikTok została pozwana przez amerykański stan Indiana. Prokurator generalny Todd Rokita oskarżył ByteDance, spółkę macierzystą TikTok, o naruszenie stanowych przepisów dotyczących ochrony konsumentów. Twierdzi, że aplikacja nie chroni młodych ludzi i ich prywatności.

Stan Indiana pozywa TikTok

Indiana złożyła dwa pozwy wobec TikTok. Pierwszy z nich twierdzi, że aplikacja naraża młodych użytkowników na nieodpowiednie treści. W drugim zarzuca się również, że TikTok nie ujawnia potencjału chińskiego rządu w kwestii uzyskania dostępu do wrażliwych informacji o konsumentach. TikTok zaprzeczył zarzutom i przekazał, że zawsze bierze pod uwagę dobro młodzieży i jest przekonany, że może zaspokoić obawy związane z bezpieczeństwem narodowym USA.

TikTok to wilk w owczej skórze. Dopóki TikTok może oszukiwać i wprowadzać w błąd konsumentów z Indiany co do bezpieczeństwa ich danych, ci konsumenci i ich prywatność są łatwym łupem.

– czytamy w pozwie.

W pozwie stwierdzono, że algorytm aplikacji promuje różne nieodpowiednie treści, “przedstawiające alkohol, tytoń i narkotyki; treści seksualne, nagość i sugestywne tematy; oraz intensywną profanację”. Twierdzi również, że oszukuje młodych użytkowników z oceną wiekową 12 lat i wyższą w sklepach z aplikacjami Apple i Google. Indiana ubiega się o zakaz stosowania praktyk i kary cywilne przeciwko firmie za jej “nieuczciwe i zwodnicze zachowanie”.

Czytaj też: TikTok ogranicza usługi w Rosji. Koniec kremlowskiej propagandy?

TikTok “stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”

Rokita zapowiedział, że pozwy są pierwszymi wszczętymi przez stan USA przeciwko ByteDance. Rzecznik TikTok stwierdził, że “bezpieczeństwo, prywatność i bezpieczeństwo społeczności jest najwyższym priorytetem” firmy. Firma przekazała, że jej aplikacja ma funkcje ograniczania wieku i kontroli rodzicielskiej, a TikTok inwestuje w dalsze kontrole treści.

Zapowiedź pozwów pojawiła się po tym, jak inne stany USA przygotowały ustawodawstwo, aby zakazać TikToka. Teksas, Dakota Południowa i Karolina Południowa zakazały używania TikToka na urządzeniach rządowych. W zeszłym miesiącu szef FBI powiedział, że TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W zeszłym miesiącu szef FBI powiedział, że TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. TikTok boryka się również z wyzwaniami prawnymi w innych krajach. W Wielkiej Brytanii firma może zostać ukarana grzywną w wysokości 27 milionów funtów (146,8 mln zł) za brak ochrony prywatności dzieci podczas korzystania z aplikacji.

Czytaj też: Biden spotka się z Xi Jinpingiem. Szansa na naprawę relacji Chiny-USA?

Źródło: BBC

Dzieci otrzymały dzienny limit czasowy na chińskim TikTok

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close