Polska

Podpisano porozumienie o współpracy przy potencjalnym projekcie petrochemicznym w Gdańsku

PKN ORLEN sfinalizował transakcje z Aramco w obszarze rafinerii, hurtu i paliwa jet, w związku z fuzją z Grupą LOTOS. Inwestycje Aramco w Europie wspierają globalny biznes tej firmy w obszarze downstream.

ORLEN sfinalizował transakcje z Aramco – co należy wiedzieć? 

Dodatkowo PKN ORLEN, Aramco i SABIC podpisały porozumienie o współpracy przy potencjalnym projekcie petrochemicznym w Gdańsku. Aramco zapewni dostawy ropy naftowej, które pokrywają 45% zapotrzebowania całej Grupy ORLEN.

W ramach transakcji, ogłoszonej w styczniu 2022 r., PKN ORLEN utrzymał 70% udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30% udziałów w rafinerii, 100% biznesu hurtowego i 50% udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce.

Zobacz także: Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców jest złym pomysłem

Inwestycje w Polsce to znaczący krok dla Aramco na drodze do realizacji długoterminowej strategii wzrostu mocy w obszarze zintegrowanych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wsparcie w dywersyfikacji portfolio produktów w całym łańcuchu przetwarzania węglowodorów. Transakcja ma również na celu zapewnienie solidnych podstaw do dalszego rozwoju biznesu oraz wdrożenia strategii Aramco w zakresie zwiększania ich zdolności liquids-to-chemicals do 4 milionów baryłek dziennie.

Zobacz także: Sąd: Trump Organization oszukiwało na podatkach! Co na to Donald?

PKN ORLEN i Aramco realizują również umowę, w ramach której Aramco dostarczy surowiec pokrywający ok. 45% zapotrzebowania Grupy ORLEN na ropę naftową. ORLEN sfinalizował transakcje z bliskowschodnim partnerem. Dodatkowo, PKN ORLEN, Aramco oraz SABIC, podpisały porozumienie o współpracy dotyczące przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku.

Musk nie jest już najbogatszym człowiekiem świata! Kto go wyprzedził?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close