BankowośćGospodarkaPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Blik skorzystał na pandemii. Prawie 5,5 miliona użytkowników w tym roku

Blik korzysta na pandemii

W drugim kwartale tego roku użytkownicy Blika zrealizowali o ponad 7 milionów transakcji więcej niż w całym 2018 r. Najwięcej transakcji realizowanych było w internecie (73 mln), o 110% więcej niż rok temu i o 27% więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Płatności w sieci to trzy czwarte wszystkich transakcji. Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności i operatora Blika wskazuje, że pomogła w tym pandemia koronawirusa:

Pandemia przeniosła handel do sieci, a tam Blik jest metodą płatności pierwszego wyboru z uwagi na szybkość, wygodę i bezpieczeństwo płatności. Odnotowaliśmy także ogromny wzrost liczby przelewów na numer telefonu. Polacy coraz chętniej rozliczają się bezgotówkowo, co jest bardzo ważne w czasie zagrożenia koronawirusem.

Użytkownicy zrealizowali w drugim kwartale aż 10,6 mln przelewów na numer telefonu Blik, co stanowi wzrost o 47% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy roku i blisko 200% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła o 20% w porównaniu z pierwszym kwartałem i było ich 8,4 mln.

Coraz więcej użytkowników

Odchodzenie od obrotu gotówkowego w czasie pandemii widać również po spadku liczby wypłat z bankomatów. Takich transakcji było 5,5 mln, czyli o 8% mniej niż rok wcześniej. Średnia liczba transakcji dziennie w drugim kwartale przekroczyła milion, a rekordowego dla kwartału dnia było ich ponad 1,3 miliona. Łączna wartość wszystkich transakcji Blikiem w kwietniu, maju i czerwcu to ponad 13 miliardów zł.

Na koniec drugiego kwartału z Blika korzystało aktywnie 5,42 mln osób. To 67% więcej niż rok wcześniej. Dziś już blisko co drugi użytkownik bankowych aplikacji mobilnych w Polsce płaci Blikiem. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP).

Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Bankowe i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, a także w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BP.

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close