PaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Morawiecki przyznał, że zakaz przemieszczania się w Sylwka nie jest do końca legalny

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra

Minister zdrowia Adam Niedzielski niespodziewanie poinformował o wprowadzeniu od 28 grudnia do 17 stycznia Narodowej Kwarantanny. W noc Sylwestrową z kolei będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Decyzja zaskoczyła wszystkich, ponieważ Narodowa Kwarantanna według wcześniejszych zapewnień miała zostać ogłoszona w przypadku przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia. Sęk w tym, że liczba zakażeń mieści się w przedziałach dla “Etapu stabilizacji” i powrotu do czerwonych stref.

W tym czasie całkowicie zostaną zamknięte hotele (również na wyjazdy służbowe) i stoki narciarskie. Po 28 grudnia zostaną zamknięte również galerie handlowe, z wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek, a także wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych. Przedłużone zostaje obowiązywanie dotychczasowych ograniczeń, między innymi zakaz organizacji wesel, zamknięcie siłowni, klubów fitness oraz restauracji (z wyjątkiem dowozów i odbiorów na wynos).

Z kolei od godz. 19 w Sylwestra do 6 w Nowy Rok będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem mają być niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Szczegółów na razie nie znamy, ponieważ rozporządzenia nadal nie ma.

NARODOWA KWARANTANNA W POLSCE! Morawiecki zdecydował!

RPO: Zakaz przemieszczania się bezprawny

Do obostrzeń, które mają obowiązywać w sylwestrową noc, odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zdaniem RPO zakaz przemieszczania się w Sylwestra jest bezprawny. Dodał, że rząd wprowadzając tego typu ograniczenia, na przykład w przemieszczaniu się, powołuje się na ustawę o chorobach zakaźnych.

Ona pozwala na to, aby w drodze rozporządzeń ustalać sposób przemieszczania się lub nakazy określonego sposobu przemieszczania się, ale to przepis, który może nam powiedzieć, że mamy być w pewnej odległości od siebie albo że w określony sposób mamy korzystać z komunikacji miejskiej.

– stwierdził Bodnar.

Jak dodał, na podstawie tego przepisu nie może jednak być wprowadzony całkowity zakaz przemieszczania się. Jak zaznaczył, “pozbawianie nas praw i wolności obywatelskich na podstawie rozporządzeń nie powinno następować”. Rzecznik Praw Obywatelskich został zapytany o to, czy policja będzie mogła wejść do domu i sprawdzić, czy są przestrzegane obostrzenia.

Nie wyobrażam sobie tego, żeby policja wchodziła do domu i sprawdzała listę obecności domowników. Tego typu rzeczy odbiegałyby od jakichkolwiek standardów demokratycznych i praw człowieka. (…) Natomiast obowiązywanie tych przepisów, jeżeli one byłyby przyjęte w takim zakresie, mogłoby oznaczać, że policja mogłaby każdego legitymować na ulicy i w stosunku do każdej osoby wystawiać wnioski o ukaranie przez sanepid albo mandaty karne w trybie wykroczeniowym.

– wyjaśnił Adam Bodnar.

Morawiecki przyznaje: Zakaz może być kwestionowany

Podczas środowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki poruszył temat obostrzeń, które będą obowiązywały w ostatni dzień roku. Premier przyznał, że zakaz przemieszczania się w Sylwestra wzbudził wiele kontrowersji. 

Prawnicy, a wśród nich Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, zaalarmowali jednak, że wolność przemieszczania się może być ograniczana wyłącznie na mocy ustawy, a nie rozporządzenia. Dzisiaj szef rządu przyznał, że mają rację, a przepis ten może być kwestionowany.

Ustawa epidemiczna w wielu obszarach ma swoje limity. Nasze jednoznacznie zapisane sformułowania mogą być kwestionowane. Zdecydowaliśmy się uregulować kwestię kar, mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń. Apeluję więc, żeby nie przemieszczać się w czasie świąt.

– podkreślił Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej.

Premier przyznał, że w tym roku nie ma już czasu na legislację zakazu i nie będzie apelował do parlamentu o zebranie się jeszcze przed końcem roku ws. zapisu w ustawie. Jednocześnie premier zaapelował, aby niezależnie od kar, które mogą grozić za wyjście z domu, Polacy i tak się od tego powstrzymali. Prośba o nieprzemieszczanie się dotyczy także okresu Świąt Bożego Narodzenia.

Premier zapowiedział również, że rząd ograniczy możliwość organizowania imprez i wyjazdów sylwestrowych. W przypadku tych, które będą odbywały się w prywatnych mieszkaniach i domach, premier nalega, aby Polacy bawili się w jak najbardziej ograniczonym gronie.

Jeśli chodzi o sylwestra, to mocno ograniczamy działania gospodarcze, możliwości organizowania imprez, wyjazdów. Apeluję, by tych obostrzeń przestrzegać, bo tak możemy uratować życie innych ludzi. W tym roku zabawa sylwestrowa niech będzie w jak najmniejszym gronie.

– wyjaśnił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Czy w tej sytuacji policja nie będzie egzekwować w Sylwestra zakazu wychodzenia z domu? Funkcjonariusze nie odpowiadają wprost. Tłumaczą, że to nie oni są od oceny zgodności obowiązujących przepisów z Konstytucją, ale od ich egzekwowania.

Źródło: O2RMF24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close