PaństwoPolitykaPolskaPrawoWarszawaZdrowie i medycyna

Trzaskowski: Nie będzie rejestracji Marszu Niepodległości. Narodowcy: To przyjdziemy “spontanicznie”

Marsz będzie spontaniczny?

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował we wtorek, że pomimo pandemii narodowcy planują zorganizować Marsz Niepodległości również w tym roku. Bąkiewicz jako argument za jego organizacją podał… obecne demonstracje przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Jeśli zgromadzenia środowisk lewackich odbywają się bez problemu, wręcz przy zabezpieczeniu takich zgromadzeń przez policję, to oznacza, że służby państwowe akceptują sytuację, w której w trakcie trwającej rzekomej pandemii mogą odbywać się zgromadzenia.

– stwierdził.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w internetowej części rozmowy na antenie Radia Zet Trzaskowski stwierdził, że obecnie w Warszawie mamy do czynienia ze “spontanicznymi demonstracjami”, które nie są rejestrowane. Tym samym niemożliwe jest zarejestrowanie Marszu Niepodległości i impreza nie może się odbyć w związku z przepisami mówiącymi o epidemii. Trzaskowski przyznał jednak, że władze stolicy nie mają wpływu na organizację spotkań spontanicznych.

Miasto nie rejestruje żadnych demonstracji, dlatego że zakazują tego przepisy. Ja jasno mówię, że nie ma mowy o rejestracji tego typu zdarzeń, natomiast jeśli chodzi o to, co dzieje się spontanicznie – na to wpływu nie mamy.

– podkreślił Trzaskowski, dodając, że Marsz Niepodległości na pewno nie może odbyć się “w sposób zaplanowany”.

Masowe protesty w pandemii

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że usunięcie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Zbadania przepisów domagali się posłowie PiS oraz Konfederacji.

Decyzja TK w sprawie aborcji ze względu na wadę płodu wywołała wiele emocji i rozpoczęła ogromną falę protestów w całej Polsce. Uczestnicy i zwolennicy protestów dzielą się w sieci informacjami i wsparciem, używając hasztagów takich jak #StrajkKobiet, #WyrokNaKobiety czy też #PiekłoKobiet.

Zgodnie z rządowymi obostrzeniami, cała Polska znajduje się w tak zwanej strefie czerwonej. W związku z tym zabronione jest organizowanie zgromadzeń powyżej 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego. Jednakże wszystkie manifestacje odbywają się w sposób spontaniczny. Osoby protestujące z kolei twierdzą, że to co robią to nie zgromadzenie, a “spontaniczny spacer”.

Tymczasem dziś padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia informuje o 18 820 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 236 osób. Tym samym całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń koronawirusem przekroczyła 299 049, a liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 4 851.

Największe liczby zakażeń koronawirusem pochodzą z województw wielkopolskiego (2885), mazowieckiego (2644), małopolskiego (2165), śląskiego (1868), łódzkiego (1860), kujawsko-pomorskiego (1215), dolnośląskiego (1140), podkarpackiego (1039). Duże zakażonych pochodzi również z województw pomorskiego (901), lubelskiego (700), świętokrzyskiego (536), warmińsko-mazurskiego (442), opolskiego (395), lubuskiego (380), zachodniopomorskiego (360), podlaskiego (290).

Premier wezwał Żandarmerię Wojskową do pomocy policji w „ochronie porządku publicznego”

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close