GospodarkaPaństwoPolska

Rząd przyznaje: Czekają nas spory deficyt i recesja

DGP dotarł do zapisów rządowej Aktualizacji Planu Konwergencji.

Aktualizacja Planu Konwergencji (APK) to dokument, który państwa członkowskie co roku składają Unii Europejskiej. Za APK w Polsce odpowiada Ministerstwo Finansów. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do prognoz, które ministerstwo do końca miesiąca przedstawi Brukseli w najnowszym dokumencie. Założenia rządu nie budzą żadnych wątpliwości: JEST ŹLE.

Zdaniem resortu, Polskę czeka recesja. PKB zmniejszy się w tym roku o 3,4%. Prognozy ministerstwa wydają się być i tak nad wyraz optymistyczne, bowiem niektórzy analitycy bankowi przewidują, że będzie jeszcze gorzej. Zdaniem mBanku, Pekao czy Credit Agricole, polska gospodarka skurczy się o ponad 4%. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że spadek wyniesie aż 4,6%.

Największy spadek będzie dotyczył inwestycji. Te mogą zmniejszyć się o ponad 11%. Ucierpią również polski eksport i import oraz sama konsumpcja. Ministerstwo zakłada także deficyt na poziomie 8,4% PKB. Uwzględnia przy tym zarówno sektor rządowy jak i samorządowy, wraz Funduszem Ubezpieczeń Społecznych.

W zeszłym roku, rząd PiS chwalił się obniżeniem długu publicznego do nieco ponad 46% PKB. W tym roku będzie już mniej kolorowo. Polski dług publiczny przekroczy aż 55% PKB.

Wzrosną również ceny. Rząd przewiduje, że średnioroczna inflacja wyniesie 2,8%. Przez pierwsze 3 miesiące tego roku, podwyżki wyniosły 4,5%, a to oznaczałoby, że w kolejnych miesiącach wzrost cen wyhamuje.

Polacy kupują mniej przez koronawirusa

Źródło: Money.pl, DGP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close