Biznesowi celebryciPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

FBI przejęło ściśle tajne dokumenty, które Trump wyniósł z Białego Domu

Trump wynosił tajne dokumenty

FBI przejęło ściśle tajne dokumenty podczas przeszukania posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie w tym tygodniu. Agenci zabezpieczyli 11 zestawów dokumentów, w tym niektóre oznaczone jako “TS/SCI” (Top Secret / Sensitive Compartmented Information), czyli materiały, które mogą spowodować “wyjątkowo poważne” szkody dla bezpieczeństwa narodowego USA. Trump zaprzeczył wszelkim wykroczeniom i powiedział, że odtajnił dokumenty przed ich zabraniem.

Był to pierwszy przypadek, gdy dom byłego prezydenta został przeszukany w ramach dochodzenia karnego. Lista dokumentów została upubliczniona w piątek po południu po tym, jak sędzia odpieczętował siedmiostronicowy dokument, który zawierał nakaz upoważniający do przeszukania rezydencji Trumpa w Palm Beach, Mar-a-Lago. FBI przekazało, że zabezpieczyło ponad 20 pudeł z dokumentami, w tym segregator ze zdjęciami, odręczną notatkę, nieokreślone ,,informacje o prezydencie Francji” i list ułaskawiający napisany w imieniu długoletniego sojusznika Trumpa Rogera Stone’a. Oprócz czterech zestawów akt “ściśle tajnych”, w skrytce znajdują się trzy zestawy “tajnych dokumentów” i trzy zestawy materiałów “poufnych”.

Z nakazu wynika, że agenci FBI przyglądali się potencjalnym naruszeniom ustawy o szpiegostwie Espionage Act, która czyni nielegalnym przechowywanie lub przekazywanie potencjalnie niebezpiecznych informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Usuwanie tajnych dokumentów lub materiałów jest zabronione przez prawo, a Donald Trump sam zwiększył kary za to przestępstwo podczas sprawowania urzędu i obecnie jest ono zagrożone karą do pięciu lat więzienia.

Czytaj też: Była doradczyni szefa sztabu pogrążyła Trumpa przed Kongresem

Trump twierdzi, że sobie odtajnił dokumenty

W piątek wieczorem Trump wydał oświadczenie utrzymujące, że użył on swojej władzy jako prezydent, aby odtajnić dokumenty. Sęk w tym, że prezydenci USA mogą odtajniać informacje, ale muszą najpierw przestrzegać pewnej procedury.

Prezydenci mogą odtajnić informacje, ale muszą postępować zgodnie z procedurą. Muszą wypełniać formularze. Muszą udzielić pewnych upoważnień. Nie mogą po prostu powiedzieć, że te dokumenty są odtajnione. Muszą postępować zgodnie z procedurami i nie jasne, czy przestrzegano tutaj takich procedur.

– powiedział Tom Dupree, prawnik, który wcześniej pracował w departamencie sprawiedliwości.

W nakazie zaznaczono, że miejsca przeszukane w Mar-a-Lago obejmują obszar zwany “biurem 45” i pomieszczenia magazynowe, ale nie prywatne apartamenty gościnne używane przez Trumpa i jego personel. Departament sprawiedliwości poprosił sąd o upublicznienie nakazu w czwartek, co uważa się za rzadki ruch w trakcie trwającego śledztwa. Nakaz przeszukania został zatwierdzony przez sędziego 5 sierpnia, trzy dni przed jego przeprowadzeniem w poniedziałek, 8 sierpnia.

Konserwatywni sojusznicy Trumpa również potępili przeszukanie. Organy ścigania w całym kraju monitorują internetowe groźby wobec urzędników państwowych, które pojawiły się w następstwie przeszukania FBI. Prokurator generalny USA Merrick Garland, który osobiście zatwierdził nakaz, bronił w czwartek agentów federalnych jako “oddanych, patriotycznych funkcjonariuszy publicznych”.

Czytaj też: Trump zyskał miliard dolarów na platformę Truth Social

Źródło: BBC

Aplikacja Donalda Trumpa Truth Social uznana za katastrofę

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close