Gastronomia

Jak wybrać piec piekarniczy dla swojej firmy?

Wybór odpowiedniego pieca piekarniczego to kluczowy krok dla każdego przedsiębiorcy, który chce prowadzić efektywny i dochodowy biznes w branży piekarniczej. Odpowiednie urządzenie nie tylko zapewnia doskonałą jakość pieczywa i wypieków, ale także może wpłynąć na efektywność kosztów i produktywność. Zanim zdecydujesz, jaki piec będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego zakładu, warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi kwestiami. W poniższym przewodniku przedstawimy najważniejsze aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze pieca piekarniczego dla Twojego przedsiębiorstwa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pieca?

Głównymi czynnikami wyboru pieca są typ wypiekanych produktów, skala produkcji i opłacalność w trakcie eksploatacji pieca. Te kryteria kierują wyborem odpowiedniego urządzenia. Piekarnie o mniejszej i średniej skali często wybierają piece ceramiczno-rurowe, wsadowe cyklotermiczne lub obrotowe na wózkach. Dla dużych zakładów, dostarczających pieczywo dla sklepów wielkopowierzchniowych, atrakcyjne mogą być piece termoolejowe, choć ich koszt bywa wyższy. Dla firm stawiających na najwyższą jakość wypieków, optymalnym wyborem są piece ceramiczno-rurowe, które dobrze łączą cenę z jakością. Z kolei w cukierniach popularne są piece modułowe, elektryczne, które oferują precyzyjne zarządzanie temperaturą pieczenia dla specyficznych wymagań produktów.

Istotnym aspektem jest także dostępna przestrzeń. W małych piekarniach trzeba uwzględnić ograniczenia miejsca, co może wpłynąć na wybór pieca obrotowego lub mniejszego wsadowego.

Wkłady kominowe oraz inny asortyment niezbędny do instalacji pieca piekarniczego znajdziesz u sprawdzonego sprzedawcy tutaj: https://nasady-kominowe.pl/.

Piece wsadowe ceramiczno-rurowe

Ten model pieca jest wyjątkowo chętnie wybierany i posiada duże uznanie wśród piekarzy w Polsce. Jego zastosowanie w piekarni gwarantuje wysoką jakość końcowego produktu, co wynika z stabilnego klimatu w komorach wypiekowych otoczonych rurami. Te piece charakteryzują się imponującą zdolnością do akumulacji ciepła, co przekłada się na wysoką efektywność oraz oszczędność energii. Odpowiednia konstrukcja bez ruchomych części, takich jak turbiny, zapewnia niewielką awaryjność oraz obniża koszty użytkowania.

Warto podkreślić, że pracują one w sposób cichy, nie powodując zakłóceń hałasem. Piece ceramiczno-rurowe świetnie sprawdzą się w większości piekarni.

Piece wsadowe cyklotermiczne

Te piece bywają nazywane w żartach “blaszakami”. Ich budowę stanowi metalowy szkielet, który zazwyczaj jest nierozkładalny, co sprawia, że montaż jest bardziej skomplikowany. Wewnątrz pieca, specjalne turbiny rozprowadzają gorące powietrze. Niestety, owe turbiny zwiększają zużycie energii, generują hałas i niosą za sobą dodatkowe koszty eksploatacji. Najczęstszym dylematem są łożyska tych turbin, które działają w trudnych warunkach i wymagają regularnej konserwacji.

Zaletą i jednocześnie wadą pieców cyklotermicznych jest zdolność do szybkiej zmiany temperatury w komorach wypiekowych. Pozwala to na różnorodność wypieków bez oczekiwania na ochłodzenie lub nagrzanie pieca. Jednakże, szybkie tracenie ciepła wpływa na zwiększenie kosztów użytkowania. W praktyce, szybka zmiana temperatury w piecach tego typu nie jest tak ważna dla piekarni, które często utrzymują stałe temperatury do wypieku, np. chleba.

Piece wsadowe termoolejowe

Tego rodzaju urządzenia są preferowane głównie przez duże piekarnie, dostarczające produkty na przykład dla sieci sklepów, działające na wielkiej skali. Piece wielopoziomowe są korzystne dla dużych podmiotów z uwagi na ich zdolność do obsługi wielu półek wypiekowych. Ich koszt jest wyższy w porównaniu do innych pieców półkowych, co sprawia, że nie są ekonomiczne dla mniejszych piekarni. Powodem jest konieczność posiadania dodatkowego miejsca na kocioł i system rur do przesyłania gorącego oleju. Do atutów takich pieców zalicza się jednak stabilność temperatury i jednolity wypiek.

Mają one jednak i wady. Wyróżniają się wyższą awaryjnością, a naprawy mogą być skomplikowane. Częstym problemem jest uszkodzona pompa, której wymiana jest kosztowna i wymaga zatrzymania produkcji. Wycieki z baterii olejowych to poważne kłopoty. Konieczność regularnych wymian oleju, prowadzonych przez specjalistyczne usługi, niesie dodatkowe koszty.

Te piece muszą być dostarczane w jednym kawałku, co wymaga dużego otworu w ścianie piekarni i dodatkowych nakładów finansowych.

Kluczowe jest też utrzymanie tych pieców w dobrym stanie, ponieważ wykorzystują one duże ilości oleju grzewczego. Regularne serwisowanie jest niezbędne, ale wiąże się z dodatkowymi wydatkami. 

W takim przypadku warto zastanowić się nad regularną współpracą z dostawcą elementów niezbędnych do montażu pieca. Sprawdź ofertę online: 

Piece modułowe

W cukierniach często stosuje się piece elektryczne o konstrukcji modułowej. Energię cieplną w tych urządzeniach wytwarzają sekcje grzejne rozmieszczone na górze i dole każdej komory. Kluczową korzyścią tych pieców jest możliwość indywidualnego ustawienia temperatury dla każdej półki wypiekowej, zarówno dla elementów grzejnych na dole, jak i na górze. Dzięki temu, na różnych półkach można piec odmienne produkty. Nowoczesne piece modułowe wyposażone są w zaawansowane systemy kontroli pracy grzałek, takie jak PID czy Histereza, które można dostosować do konkretnych potrzeb wypieku.

Dużym atutem jest modułowość tych pieców, która pozwala na rozbudowę już zakupionego modelu, np. o kolejną półkę wypiekową. 

Mamy nadzieję, że te wstępne informacje dotyczące różnych typów pieców z pewnością będą pomocne przy wybieraniu odpowiedniego sprzętu dla Twojego przedsiębiorstwa. Dostarczają one bazowej wiedzy, która ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close