GospodarkaPaństwoPolskaPrawo

Nowy pomysł rządu: Państwo będzie mogło przejąć Twój majątek, bez wyroku sądu!

Resort Zbigniewa Ziobry chce wprowadzić nowe przepisy pozwalające na tak zwaną prewencyjną konfiskatę majątku

O sprawie poinformowała Rada Przedsiębiorczości. W praktyce nowe przepisy pozwalałyby na przejęcie przez państwo majątku podejrzanego i to bez wyroku sądu. Co więcej, to na osobie, której odebrano majątek ciążyłby obowiązek udowodnienia swojej niewinności. Jak alarmuje Rada, oznaczałoby to de facto wprowadzenie domniemania winy.

Projekt został krytycznie oceniony przez Radę. Ich zdaniem może być on ,,ostrzem skierowanym przeciwko uczciwym przedsiębiorcom”. Organy ścigania nie będą już musiały wykazywać faktu przeniesienia majątku, czy też tego, że ten posłużył do popełniania przestępstw lub był pozyskany w sposób nielegalny. Jak zauważa Marek Goliszewski prezes BCC, w ten sposób to przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że jest niewinny.

Ustawodawca na obywatela chce przerzucić ciężar udowodnienia, że jego majątek pochodzi z legalnych źródeł.

Marek Goliszewski dodaje, że nowe przepisy są niepotrzebne, ponieważ już teraz państwo posiada bardzo skuteczne narzędzia do konfiskaty majątków osób, które majątek nabyły nielegalnie lub nabyły go od sprawców przestępstw. W Kodeksie karnym obowiązuje bowiem tak zwana konfiskata rozszerzona.

Co więcej, konfiskata prewencyjna majątku może objąć również te osoby, wobec których nie toczy się żadne postępowanie karne, ale które nie są w stanie wykazać legalnego pochodzenia majątku. To oznacza, że nie tylko podejrzani o przestępstwa, ale także osoby, które na przykład utrzymywały kontakt zw sprawcą przestępstwa, mogą być narażone na utratę dorobku.

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko nowym przepisom i zauważa, że stoją one w sprzeczności z art. 46 Konstytucji RP i uderzają w zasadę domniemania niewinności.

Nie może być prewencyjnego represjonowania obywateli, niedopuszczalnego w demokratycznym państwie prawnym. (…) Podzielamy pogląd, że nie może być zgody na ukrywanie dóbr przez przestępców. Jednak przestępcą staje się osoba dopiero po prawomocnym wyroku skazującym. Do tego czasu uważa się podejrzanego za niewinnego.

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowywane przepisy nie godzą w konstytucyjne prawo własności. W odpowiedzi na pytania Gazety Wyborczej resort odpowiada, że ,,Proponowane rozwiązania są zgodne z Konstytucją i nie uderzają w uczciwych przedsiębiorców. Wręcz przeciwnie – przyczyniają się do bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i uczciwej konkurencji”.

Źródło: Money, Gazeta Wyborcza

Tagi

Polecane artykuły

7 Komentarze

  1. W Niemczech już dawno tak jest. Jesteś złodzejem oszustem lub masz długi w skarbówce zabierają czy wszystko i licytują! co w tym złego się pytam? Ludzie Trzeba się pomalo budzić bo jak czytam tę komatarze to wydaję mi sie że niektórzy z was nigdy pozą podwórkiem nie byli.

    1. Proszę dokładnie przeczytać artykuł
      Problem polega na tym , że może pan być najuczciwszym człowiekiem i stracić wszystko

  2. Człowieku rozumiesz o co chodzi o długach a podejrzany o podejrzanie o coś więc Zacznij czytać ze zrozumieniem a później się wypowiadaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close