BankowośćGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Zachód odciął rosyjskie banki od systemu płatności Swift

Zachód odciął Rosję od Swift

UE, USA i ich sojusznicy uzgodnili, że rosyjskie banki zostaną odcięte od głównego międzynarodowego systemu płatności Swift. Zamrożone zostaną również aktywa rosyjskiego banku centralnego, co ograniczy dostęp Rosji do zagranicznych rezerw. Celem tych działań jest “dalsza izolacja Rosji od międzynarodowego systemu finansowego”.

Rosja jest w dużym stopniu uzależniona od systemu Swift w zakresie eksportu ropy i gazu. Wspólne sankcje są najostrzejszymi środkami nałożonymi do tej pory na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę. Usunięcie z systemu Swift jest uważane za poważne ograniczenie, ponieważ prawie wszystkie banki korzystają z tego systemu. Środki te zostały uzgodnione przez USA, Wielką Brytanię, Europę i Kanadę.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że ​​decyzja o zablokowaniu aktywów rosyjskiego banku centralnego powstrzyma Kreml przed “korzystaniem ze swoich środków wojennych”. UE i jej partnerzy zgodzili się zamrozić transakcje banku i uniemożliwić mu upłynnienie aktywów. W odpowiedzi na ogłoszenie premier Ukrainy Denys Szmyhal napisał na Twitterze, że docenia sankcje, nazywając je “prawdziwą pomocą w tym mrocznym czasie”. Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w niedzielę, by skoordynować pomoc wojskową dla Ukrainy i omówić pomoc humanitarną dla tego kraju i osób uciekających przed konfliktem.

Czytaj też: Czym jest Swift i co dałoby odcięcie od niego Rosji?

Czym jest Swift?

Swift (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to główny system bezpiecznej wymiany informacji, którego banki używają do dokonywania szybkich i bezpiecznych płatności transgranicznych, umożliwiając płynny przepływ handlu międzynarodowego. Stał się on głównym mechanizmem finansowania handlu międzynarodowego. W 2020 r. przez platformę przesyłano codziennie około 38 milionów transakcji, umożliwiając transakcje warte biliony dolarów.

Swift, założony w latach 70. ubiegłego wieku, jest spółdzielnią zrzeszającą tysiące instytucji członkowskich, które korzystają z usługi. Siedziba znajduje się w Belgii i pozostaje neutralna w sporach handlowych, ponieważ działa głównie jako usługa dla swoich członków. Boris Johnson powiedział parlamentarzystom, że zablokowanie dostępu do Swifta zaszkodziłoby rosyjskiej gospodarce. Zwykłe transakcje musiałyby być przeprowadzane bezpośrednio między bankami lub przez konkurencyjne systemy, co zwiększałoby koszty i powodowało opóźnienia.

W przeszłości Swift sprzeciwiał się wezwaniom do nałożenia zakazów na niektóre kraje, określając się jako neutralny. Jednak w 2012 roku Unia Europejska zakazała Swiftowi obsługi irańskich firm i osób objętych sankcjami w związku z programem nuklearnym Teheranu, tworząc precedens dla działań przeciwko Rosji.

Czytaj też: Odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Jakie mogłyby być konsekwencje?

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close