HandelInwestycjeŚwiatTechnologie

Blockchain powiązany z Binance zhakowany. Skradziono ponad 570 mln USD

Inwestowanie w kryptowaluty od lat wiąże się ze sporym ryzykiem. I nie chodzi tu jedynie o fluktuację wartości wirtualnych walut, a o ryzyko kradzieży sporej części swoich oszczędności. Jak niestety się okazuje — sytuacje tego typu mogą spotkać każdego. Nawet takich gigantów jak giełda Binance, ponieważ blockchain, który był z nią powiązany, został zhakowany na sumę 570 mln dolarów.

Hakerzy ukradli 570 mln dolarów z blockchaina powiązanego z Binance

Zacznijmy od początku. Giełda Binance stworzyła BNB — czyli blockchain służący do m.in. do transakcji kryptowalutowych. Przez lata wydawało się, że jest on bezpieczny, niemniej jednak w końcu okazało się, że nic nie jest gwarantowane. Zwłaszcza w świecie wirtualnych środków finansowych. Otóż jak informuje agencja Reuters, ponad 570 mln dolarów zostało skradzionych z blockchainu powiązanego z Binance, czyli największą giełdę kryptowalutową na świecie.

Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao wskazał, że tokeny zostały skradzione z “mostu” blockchain wykorzystywanego w BNB Chain, którego zadaniem jest “przesyłanie kryptowalut” pomiędzy różnymi aplikacjami. To właśnie te tak zwane “mosty” są najbardziej narażone na ataki hakerów, ponieważ jak informuje Reuters — w samym 2022 roku skradziono w ten sposób 2 mld dolarów.

Łącznie ukradziono 2 mln kryptowaluty BNB i jak twierdzi Changpeng Zhao większość ze skradzionych tokenów została na portfelu hakera. Niemniej jednak szacunki mówią, że 100 mln dolarów nie zostanie odzyskanych. Kradzież spowodowała spadek ceny BNB o ponad 3%, przez co Binance tymczasowo zawiesił swoją sieć blockchain.

Czytaj również: Reuters: giełda Binance była pośrednio zamieszana w handel narkotykami w Rosji

Finalnie spółka zaznaczyła, że problem został rozwiązany i fundusze inwestorów są bezpieczne. Tym samym BNB Chain wznowił działalność. Niemniej jednak wskazano, że zostanie wprowadzony nowy “mechanizm zarządzania”, aby przeciwdziałać podobnym włamaniom.

W tym celu poszerzą liczbę tak zwanych walidatorów, czyli podmiotów lub osób, które weryfikują transakcję blockchain. Obecnie BNB Chain posiada 44 walidatory w różnych strefach czasowych.

Giełda Binance blokuje konta dzieci Peskowa, Ławrowa i Małofiejewa

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close