EnergetykaPolska

Firma Solorza zbuduje największą farmę paneli słonecznych w Polsce!

Grupa ZE PAK, należąca do miliardera Zygmunta Solorza, zbuduje w Wielkopolsce największą elektrownię słoneczną w Polsce. Panele pokryją około 100 ha powierzchni byłej Kopalni Adamów.

Na Śląsku toczą się negocjacje górników z rządem w sprawie przyszłości kopalni w związku z transformacją gospodarki w kierunku bardziej ekologicznych – odnawialnych źródeł energii. Poważne zmiany widać już w sektorze prywatnym. Biznesmen Zygmunt Solorz na terenie swojej dawnej kopalni otwiera elektrownię słoneczną.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) rozpoczął proces likwidacji kopalni węgla brunatnego Adamów. Wydobycie z niej przestało się opłacać. Teren ten jednak nie będzie stał odłogiem. Stanie na nim farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp (megawaty mocy szczytowej).

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w planowanej dacie zakończenia jej budowy będzie największą farmą tego typu w Polsce. Jej moc będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej znajdującej się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

Wykonawcą instalacji z paneli słonecznych będzie konsorcjum Esoleo i Przedsiębiorstwa Remontowego PAK Serwis. Koszt budowy takiej elektrowni słonecznej oszacowano na prawie 164 mln zł netto.

Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie, montaż i przekazanie do eksploatacji zgodnie z postanowieniami umowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną – czytamy w komunikacie.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 70 MWp zostanie wybudowana na działkach o powierzchni około 100 ha, na zrekultywowanych gruntach, które uprzednio eksploatowano w procesie wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową.

Budowa przez ZE PAK farmy fotowoltaicznej na terenach, gdzie jeszcze niedawno eksploatowano węgiel brunatny, idealnie wpisuje się proces sprawiedliwej transformacji jednego z ważnych regionów górniczych Polski, jakim jest wschodnia Wielkopolska. To będzie pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce. Będzie budowana m. in. przez pracowników sektora energetyczno – węglowego i stanie się symbolem transformacji tego sektora – komentuje Piotr Woźny, przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close