PolskaPrzemysłŚwiat

Europejski przemysł odrabia straty spowodowane przez koronawirusa!

Statystyki za lipiec pokazały, że aktywność w europejskim przemyśle szybko wracała do przedcovidowych poziomów. Ale tylko w Irlandii, w Polsce i na Łotwie wartość produkcji przemysłowej okazała się wyższa niż rok temu.

Produkcja przemysłowa w Unii Europejskiej w lipcu była o 4,1% wyższa niż w czerwcu, kiedy to zwiększyła się o 9,6% mdm. W maju produkcja wzrosła aż o 11,6% mdm. Trzy miesiące dynamicznego wzrostu produkcji nastąpiły po wiosennym załamaniu. W marcu obroty fabryk w UE zmalały o 10,8% mdm, a w kwietniu aż o 18,2% mdm. Mimo to obroty unijnych fabryk wciąż były o 7,3% niższe niż rok wcześniej (w czerwcu spadek sięgał 11,3%, w maju 20,1%, a w kwietniu aż 27,7% rdr).

Statystyki dla strefy euro wyglądały podobnie: wzrost produkcji wyniósł 4,1% względem poprzedniego miesiąca, ale w ujęciu rok do roku odnotowano spadek od 7,7%.

Względem lipca 2019 roku produkcja przemysłowa odnotowała wzrost w zaledwie trzech krajach członkowskich: w Irlandii (+15,6% rdr), w Polsce (0,9% rdr) oraz na Łotwie (0,1% rdr). Najgłębszy regres w relacji rok do roku zaobserwowano w przemyśle Danii (-13,6% rdr), Niemiec (-11,6% rdr) oraz Portugalii (-9,6% rdr). Niedostępne były dane dla Cypru. Luksemburga i Austrii.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close