TransportWarszawa

Pendolino po pierwszych testach prędkości 200 km/h na trasie Warszawa-Gdańsk

Po raz pierwszy na kolejowej trasie Warszawa – Gdańsk pociągi Pendolino zwiększyły prędkość do 200 km/h – poinformowały w komunikacie PKP PLK.

Spółka nie wyklucza, że od czerwca pociągi Pendolino pojadą na trasie Warszawa – Gdańsk z prędkością 200 km/h.

Mam nadzieję, że może od czerwca tego roku, wraz z nowym rozkładem jazdy, Pendolino pojadą pomiędzy Warszawą a Gdańskiem z prędkością 200 km/h. Wszystko zależy od PKP Polskich Linii Kolejowych, czy będą gotowe urządzenia sterujące ruchem kolejowym
– powiedział prezes kolejowej spółki Marek Chraniuk.

Prezes wskazał, że czas przejazdu na tej trasie skróciłby się wtedy o 15-20 minut, do 2 godzin i 5 minut. Zwiększyłaby się również przepustowość tej linii.

Specjalny przejazd składu Pendolino w nocy z 11 na 12 stycznia 2020 roku możliwy był dzięki zamontowanemu przez spółkę systemowi ERTMS/ETCS poziomu 2.

PKP PLK podaje, że wyższa prędkość nie jest jedynym efektem budowy systemu ERTMS/ETCS poziomu 2. Istotne jest również podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Urządzenia w torach przesyłają sygnały o zmianach na trasie do wyposażonej w komputer pokładowy lokomotywy. Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają wprost na pulpit maszynisty. Kierujący pociągami mają tym samym wszystkie szczegóły niezbędne do bezpiecznego prowadzenia składu.

Na trasie wybudowano 54 maszty radiowe, które umożliwią wysyłanie do pociągów sygnałów z ośmiu Lokalnych Centrów Sterowania. Odbywa się on za pośrednictwem kolejowej sieci cyfrowej komunikacji radiowej GSM-R. Pracę systemu nadzoruje systemem dyspozytorski w Warszawie i Gdańsku.

Wartość projektu dotyczącego modernizacji linii kolejowej na odcinku Warszawa – Gdynia, to 928 milionów złotych.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close