NaukaPaństwoŚwiatTechnologieTransport

Już dziś start misji Artemis. Odliczanie do wylotu rozpoczęte

NASA gotowa do rozpoczęcia misji Artemis

Amerykańska agencja kosmiczna odlicza czas do startu swojej gigantycznej nowej rakiety na Księżyc – Space Launch System. SLS jest najpotężniejszym pojazdem, jaki kiedykolwiek opracowała NASA i będzie podstawą jej projektu Artemis, którego celem jest ponowne umieszczenie ludzi na powierzchni Księżyca po 50-letniej nieobecności. Rakieta ma wystartować z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego dziś o 08:33 czasu lokalnego, czyli o 14:33 czasu polskiego.

Wszystko, co robimy w tym locie Artemis I, rozpatrujemy przez pryzmat tego, co możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko dla załogowej misji Artemis II.

– wyjaśnił astronauta NASA Randy Bresnik.

Amerykańska agencja kosmiczna ma w ciągu najbliższego tygodnia kilka okazji do lotu SLS-Orion, ale będzie chciała to zrobić jeszcze dziś. Pogoda na Florydzie jest bardzo dynamiczna o tej porze roku, z częstymi burzami przechodzącymi nad kosmodromem. Rzeczywiście, w ostatnich dniach pioruny kilkakrotnie uderzyły w wieże oświetleniowe lotniska, a rakieta nie ma prawa wystartować w deszczu. Wczesnym rankiem warunki są zazwyczaj najspokojniejsze, co sprawia, że poniedziałek jest świetnym dniem na loty.

Czytaj też: NASA przygotowuje rakietę księżycową do testowego lotu

Czy Artemis to Apollo dla nowego pokolenia?

W 1969 roku, kiedy Neil Armstrong i Buzz Aldrin postawili pierwsze kroki na Księżycu, zapoczątkowali złotą erę eksploracji kosmosu. Program Apollo zmienił sposób postrzegania naszej planety i nas samych. Teraz, 50 lat później, Księżyc znów jest w zasięgu wzroku ludzkości. Dla tych, którzy nigdy nie mieli okazji zobaczyć misji Apollo na własne oczy, Artemis może być nową inspiracją.

Nowe misje będą inne. NASA planuje wysłać na Księżyc pierwszą kobietę i pierwszą czarnoskórą osobę – pokazując, że eksploracja kosmosu jest otwarta dla wszystkich. A powierzchnia Księżyca to dopiero początek. Ambicje sięgają jeszcze dalej, a celem agencji jest Mars. I to naprawdę będzie ogromny skok. Oczekuje się, że start rakiety będzie obserwować około 200 000 osób na plażach i groblach wokół Centrum Kosmicznego Kennedy’ego. Kampery zaczęły zajmować najlepsze pozycje już w niedzielę.

Ta rakieta będzie większa, głośniejsza i bardziej imponująca niż jakakolwiek, którą widzieliście wcześniej.

– powiedziała Lorna Kenna, wiceprezes Jacobs Space Operations Group.

Ten lot to wielka chwila nie tylko dla NASA, ale i dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dostarczyła ona moduł serwisowy dla Oriona. Jest to tylna część, która popycha kapsułę przez przestrzeń kosmiczną. Europa ma nadzieję, że dzięki temu jej obywatele będą mogli uczestniczyć w przyszłych podróżach na powierzchnię Księżyca. Jednak ostatecznie Artemis jest postrzegany jako poligon doświadczalny, który ma doprowadzić ludzi na Marsa.

Czytaj też: Przemysł kosmiczny w Polsce potrzebuje doświadczonych pracowników

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close