Biznesowi celebryciPaństwoPolitykaPrawoŚwiat
Gorące newsy

Elon Musk znowu dał popis i poparł Chiny w sporze o Tajwan

Elon Musk uważa, że Tajwan należy do Chin

Pekin i Tajpej wypowiedziały się po tym, jak szef Tesli Elon Musk powiedział, że Tajwan powinien stać się specjalną strefą administracyjną Chin. Najbogatszy człowiek na świecie powiedział w wywiadzie dla Financial Times, że wierzy, że oba rządy mogą osiągnąć “rozsądnie przyjemny” układ. Ambasador Chin w USA pochwalił Muska, ale jego tajwański odpowiednik powiedział, że wolność “nie jest na sprzedaż”.

Moją rekomendacją byłoby wymyślenie specjalnej strefy administracyjnej dla Tajwanu, która jest w miarę przystępna, prawdopodobnie nie uszczęśliwi wszystkich. I jest możliwe i myślę, że prawdopodobnie w rzeczywistości mogliby zawrzeć układ, który byłby łagodniejszy niż Hongkong.

– powiedział.

Ambasador Chin w USA Qin Gang z zadowoleniem przyjął sugestię Muska, aby ustanowić Tajwan jako specjalną strefę administracyjną. Stwierdził na Twitterze, że “pokojowe zjednoczenie” i model “jeden kraj dwa systemy” stosowany w rządzeniu Hongkongiem były “podstawowymi zasadami Chin dotyczącymi rozwiązania kwestii Tajwanu”.

Pod warunkiem, że suwerenność, bezpieczeństwo i interesy rozwojowe Chin zostaną zagwarantowane, po zjednoczeniu Tajwan będzie cieszył się wysokim stopniem autonomii jako specjalny region administracyjny oraz rozległą przestrzenią dla rozwoju.

– dodał.

W odpowiedzi Hsiao Bi-khim, faktyczny ambasador Tajwanu w Waszyngtonie przekazał na Twitterze:

Tajwan sprzedaje wiele produktów, ale nasza wolność i demokracja nie są na sprzedaż. Każda trwała propozycja dotycząca naszej przyszłości musi być określona pokojowo, bez przymusu i z poszanowaniem demokratycznych życzeń mieszkańców Tajwanu

Czytaj też: Elon Musk znowu zmienił zdanie i jednak kupi Twittera

Elon “nie znam się to się wypowiem” Musk

Shihoko Goto, dyrektor ds. geoekonomii i przedsiębiorstwa Indo-Pacific w Wilson Center w Waszyngtonie, powiedziała, że sugestie Muska mogą zaszkodzić jego interesom biznesowym.

Pamiętajmy, że Elon Musk jest podobno o krok od zakupu Twittera. Oczywiście Twitter jest zakazany w Chinach, ponieważ wolność słowa jest w Chinach zabroniona. Więc jeśli zainwestuje w Twitter, jego firma prawdopodobnie nie będzie w stanie działać na Tajwanie, który będzie pod presją Chin. Byłby to akt samobójczy ze strony Elona Muska.

– stwierdziła.

W zeszłym tygodniu Musk został skrytykowany za zamieszczenie na Twitterze ankiety z jego sugestiami dotyczącymi zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą, w tym propozycje, by Ukraina oddała część terytorium Putinowi. W odpowiedzi na głupie wpisy Muska, Zełenski zamieścił własną ankietę, pytając użytkowników, czy wolą, gdy Musk wspiera Ukrainę czy Rosję.

Musk za swój durny wpis spotkał się z krytyką ukraińskich urzędników i zwykłych użytkowników Twittera. Również rosyjski arcymistrz szachowy Garri Kasparow skrytykował miliardera, stwierdzając, że powtarza kremlowską propagandę i zdradził Ukrainę.

Czytaj też: Majątek Elona Muska zmniejszył się w dwa dni o 50 miliardów dolarów

Źródło: BBC

Musk znów się skompromitował. Zełenski dał mu klapsa w dziąsło

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close