Gospodarka

Spawanie MAG – opis, zastosowanie, kurs i uprawnienia

Proces spawania metali może być prowadzony z wykorzystaniem różnego rodzaju technik. Jedną z nich jest spawanie określane symbolem MAG. Co ono oznacza?

Co to jest spawanie MAG?

Spawanie MAG, czyli spawanie metalem aktywnym gazem, to proces, w którym do łączenia metali wykorzystuje się gaz osłonowy, zazwyczaj mieszaninę argonu i dwutlenku węgla.

Spawanie tą właśnie metodą oferuje różne korzyści, w tym duże prędkości spawania, dobrą jakość spoiny i wszechstronność w spawaniu szerokiej gamy materiałów, w tym stali węglowej, stali nierdzewnej, aluminium i innych.

Aby prowadzić takie spawanie, trzeba posiadać odpowiedni kurs spawacza MAG – https://www.oss-welder.pl/kurs-spawacza-mag/ oraz uprawnienia nadane przez jednostkę certyfikującą.

Opis spawania MAG

Spawanie MAG to ręczny, półautomatyczny lub automatyczny proces spawania, do którego niezbędne są:

Źródło prądu

Dostarcza prąd elektryczny, który służy do wytworzenia łuku elektrycznego pomiędzy drutem elektrody topliwej a przedmiotem obrabianym.

Drut elektrodowy

Ciągły drut elektrodowy, zwykle wykonany z określonego stopu metalu, jest podawany przez uchwyt spawalniczy do strefy spawania. Podawany drut topi się i stanowi materiał wypełniający dla złącza spawanego.

Gaz osłonowy

Gaz osłonowy, zazwyczaj mieszanina argonu i dwutlenku węgla lub innych mieszanek gazów, jest uwalniany wokół drutu elektrodowego i łuku, aby chronić stopione jeziorko spawalnicze przed zanieczyszczeniem atmosferycznym. Wybór gazu osłonowego zależy od spawanego materiału i pożądanych właściwości spoiny.

Pistolet spawalniczy

Pistolet spawalniczy w spawarce kieruje drut elektrodowy i gaz osłonowy w stronę obszaru spawania. Często zawiera również spust lub element sterujący umożliwiający spawaczowi kontrolowanie procesu spawania.

Zastosowania spawania MAG

Spawanie MAG jest powszechnie stosowane w wielu zastosowaniach przemysłowych, w tym:

  • Produkcja – spawanie MAG jest wykorzystywane do wytwarzania różnych wyrobów metalowych, w tym maszyn, elementów konstrukcyjnych.

  • Budownictwo – w budownictwie spawanie MAG stosuje się do łączenia stali konstrukcyjnej, elementów budynków i rurociągów.

  • Przemysł motoryzacyjny – spawanie MAG jest szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji komponentów, na przykład ram pojazdów, nadwozia.

  • Przemysł stoczniowy – jest niezbędne w przemyśle stoczniowym do łączenia części metalowych.

  • Lotnictwo – spawanie MAG jest stosowane w sektorze lotniczym do montażu komponentów i konstrukcji samolotów.

  • Naprawa i konserwacja – spawacze często używają spawania MAG do naprawy i konserwacji konstrukcji metalowych i sprzętu.

MATERIAŁ SPONSOROWANY

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close