GospodarkaPaństwoPrawoRynek pracyZwiązki zawodowe

Pracownicy mogą nie dostać PIT-ów za 2019 rok!

Ministerstwo Finansów nadal nie przygotowało nowych wzorów druków PIT.

Jak alarmuje portal Prawo.pl, Ministerstwo Finansów nie przygotowało jeszcze wzorów nowych formularzy PIT – 11, przez co pracodawcy mogą nie zdążyć przygotować dla swoich pracowników PITów za 2019 rok. Nie ma też formularzy PIT – 37 i PIT – 36, które muszą wypełnić pracownicy.

Wszystko przez zmiany, jakie rząd PiS wprowadził w środku roku. Chodzi o zwolnienie z PIT osób do 26. roku życia oraz obniżenie stawki podatku z 18 do 17% i podwyższenie kosztów uzyskania przychodów. Na rozliczanie podatku PIT wpływ ma również PPK, czyli pracownicze programy kapitałowe. Przepisy wprowadzone przez rząd skutkowały kilkukrotną zmianą systemów księgowych, których dokonać musieli pracodawcy.

Niestety, nowe przepisy wymuszają również konieczność zmiany formularzy PIT – 11 i przygotowania systemów do wystawiania rocznych informacji. Przedsiębiorcy alarmują, że mogą nie zdążyć, ponieważ Ministerstwo nie przygotowało jeszcze nowych formularzy.

Chcielibyśmy zacząć przygotowywać te dokumenty jeszcze w grudniu. Nie możemy jednak tego zrobić. Ministerstwo Finansów ciągle nie przygotowało wzoru formularzy. Jeśli zrobi to w Sylwestra, może się zdarzyć, że nie zdążymy w terminie.

Wprowadzone przez rząd przepisy spowodują również utrudnienia w rozliczaniu PIT przez pracowników. Konieczna jest bowiem również modyfikacja formularzy PIT – 37 oraz PIT – 36. Jak można się było domyślić – tych formularzy Ministerstwo również jeszcze nie przygotowało. Jak przyznaje w rozmowie z Prawo.pl, doradca podatkowy Zbigniew Maciej Szymik, nikt nie wie jak będą wyglądały nowe formularze oraz jak Ministerstwo poradzi sobie z rozbiciem całego roku podatkowego na poszczególne okresy rozliczeniowe.

Szczerze współczuję Ministerstwu Finansów, bo oni pewnie mają teraz potężny ból głowy. Szalejąc z tymi zmianami przepisów, nikt się nie zastanawiał nad aspektem technicznym, zwłaszcza w kontekście zeznania rocznego.

Nie wiadomo również czy będzie trzeba wystawić PIT za cały rok, czy kilka formularzy. Jak mówi portalowi Prawo.pl dorada podatkowy Izabela Rutkowska, możliwe, że pracodawcy będą musieli wystawić nawet cztery PITy za 2019 rok dla jednego pracownika. Pierwszy dotyczyć będzie siedem miesięcy roku, w których obowiązywały stare przepisy. Drugi uwzględniać będzie “PIT dla młodych”, trzeci będzie rozliczeniem bez ulgi, jeśli pracownik ukończy 26 lat. W ostatnim, pracodawca uwzględni z kolei nową, obniżoną stawkę podatku i wyższe koszty uzyskania przychodów. Nie ma też pewności, czy nowe druki – o ile MF je przygotuje – będą czytelne i zrozumiałe.

Przez opieszałość Ministerstwa Finansów ucierpią oczywiście Polacy, których zeznania podatkowe nie zostaną złożone na czas. Za to pracownikom grozi kara pieniężna w wysokości od 225 zł do 45 000 zł.

Źródło: Prawo.pl

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close