GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaŚwiat

UE: Pół biliona euro na walkę z koronawirusem!

Unijni ambasadorowie porozumieli się w sprawie planu ratunkowego dla europejskich gospodarek.

Pakiet pomocowy składać będzie się z 3 elementów. Pierwszy z nich to inicjatywa SURE, warta 100 miliardów euro, która ma wspierać utrzymywanie miejsc pracy. Drugim jest 200 miliardowy fundusz gwarancyjny Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Do obu elementów będą miały dostęp wszystkie państwa należące do UE.

Trzecim ma być specjalne narzędzie kryzysowe dla krajów strefy euro. Aby móc z niego skorzystać, trzeba będzie zobowiązać się do walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Łącznie wspólnota wpompuje 500 miliardów euro na usuwanie skutków kryzysu wywołanego pandemią.

Co najważniejsze, działania nie będą finansowane przy pomocy długu. Tej opcji twardo sprzeciwiali się Holendrzy, w przeciwieństwie do Włochów, którzy apelowali o emisję euroobligacji.

Koronawirus może zachwiać wieloletnim budżetem UE. Mówi się, że z uwagi na walkę z kryzysem wywołanym epidemią, Polska może otrzymać mniej środków. Na temat planu mają dyskutować także szefowie rządów UE, którzy zbiorą się na wideokonferencji po świętach.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close