PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Jak na pandemię, radzimy sobie całkiem nieźle, aż ceny mieszkań zaczęły rosnąć

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Nawet 1,5 mln Polaków ma depresję, a 80 proc. z nich jest w wieku produkcyjnym. Jak piszą Filary Biznesu, sytuacja na rynku pracy z powodu pandemii koronawirusa jest coraz cięższa. Wyższy poziom stresu wpływa na wydajność pracowników. Pomóc mogłoby zaangażowanie pracodawców, ale tylko 7 proc. firm posiada strategię well-beingową. Z okazji Międzynarodowego Dnia Samoleczenia eksperci podkreślają, że bezpieczne i racjonalne zażywanie leków bez recepty przy znanych nam objawach może także istotnie obniżyć koszty funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
https://filarybiznesu.pl/depresja-polskiego-pracownika-czy-firmy-dbaja-o-nasze-zdrowie-psychiczne/a5192
DEPRESJI NIGDY NIE BAGATELIZUJEMY

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego chwali działania polskich władz – podaje Polskie Radio. Zostańcie na kursie – tak szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa w rozmowie z RMF FM chwali polskie władze za walkę z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. – Polska dobrze zagospodarowała narzędzia finansowe o wartości prawie 5 proc. PKB – ocenia.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2555833,Szefowa-Miedzynarodowego-Funduszu-Walutowego-chwali-dzialania-polskich-wladz
NO I „WIADOMOŚCI” MAJĄ MATERIAŁU PRZYNAJMNIEJ DO PIĄTKU

Ofertowe ceny mieszkań w czasie pandemii wcale nie spadły, informuje Gazeta.pl. Na początku pandemii koronawirusa pojawiały się głosy, że dla rynku mieszkaniowego może oznaczać ona spore zmiany – w tym załamanie popytu i spadek cen lokali. Tymczasem dramatu nie ma, a z zestawienia cen ofertowych przygotowanego przez Expander i Rentier.io wynika, że ceny w drugim kwartale wręcz lekko wzrosły w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami tego roku.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26155966,ofertowe-ceny-mieszkan-w-czasie-pandemii-wcale-nie-spadly-dlaczego.html
PRZYNAJMNIEJ KREDYTY MAJĄ NISKIE OPROCENTOWANIE

W rozbudowanych poznańskich fabrykach Volkswagena mają powstawać samochody najnowszej generacji. Za ponad 2 miliardy złotych zwiększono powierzchnię hal i zakupiono nowoczesne maszyny i urządzenia. Jak informuje koncern, rozbudowa podkreśla również znaczenie zakładów Volkswagen Poznań w koncernie Volkswagen. Inwestycja w Antoninku objęła budowę nowej hali spawalni z zapleczem logistycznym, która zostanie wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/25/volkswagen-rozbudowal-fabryke-w-polsce-za-2-miliardy-zlotych/
I NIKT NIE KRZYCZY Z RZĄDU, ŻE TO NIE POLSKI WŁAŚCICIEL? DZIWNE

Na naszym rynku internetowym coraz mocniejsi są zagraniczni sprzedawcy, stwierdza RP.pl. AliExpress przyciąga dużo więcej klientów niż czołowe polskie e-sklepy. W ekspansji pomogła pandemia. Polski rynek e-handlowy ma w tym roku urosnąć o ponad 30 proc., a jego wartość przekroczy 15 mld euro. Choć takie rekordowe w Europie tempo daje szansę na rozwój wielu firmom, to w tle toczy się zażarta walka o wydatki polskich konsumentów.
https://www.rp.pl/Handel/307269953-Polski-rynek-e-handlowy-Caly-swiat-lowi-w-sieci-klientow-znad-Wisly.html
JEŚLI PANDEMIA NIE POWSTRZYMAŁA LUDZI PRZED ZAKUPAMI Z ALI, TO CHYBA NIC NIE POWSTRZYMA

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Firmy transportowe walczą o zlecenia niskimi cenami. Pogłębia się nieuczciwa konkurencja na rynku – informują Filary Biznesu. – Spadek liczby zleceń przy tej samej podaży usług powoduje, że stawki frachtów uległy drastycznemu obniżeniu – przyznaje Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska. W związku z tym niektóre firmy wykorzystują nieuczciwe sposoby i oferują ceny poniżej kosztów, co nasila zjawisko nieuczciwej konkurencji. To może prowadzić do zakłóceń na rynku, w wyniku czego – w połączeniu z konsekwencjami koronawirusa – część firm upadnie.
https://filarybiznesu.pl/firmy-transportowe-walcza-o-zlecenia-niskimi-cenami-poglebia-sie-nieuczciwa-konkurencja-na-rynku/a5193

Rosyjski dyskont Mere wreszcie zadebiutował na polskim rynku. Jak poinformowały wiadomoscihandlowe.pl,  po ponad dwóch latach od pierwszych zapowiedzi – ruszył w sobotę w Częstochowie. Po cichu, bez tłumów na otwarciu, za to faktycznie z niskimi cenami. Nie miejmy jednak złudzeń: nie jest to koncept, który powalczy z takimi sieciami, jak Biedronka czy Lidl. Mere zdecydowanie idzie pod prąd trendom konsumenckim, próbując zaistnieć w formacie tzw. hard dyskontu. To koncept sklepowy, w którym liczy się wyłącznie niska cena, nie różnorodność czy jakość asortymentu, ani nawet customer experience.
https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/pierwszy-sklep-mere-w-polsce-zobacz-zdjecia-rosyjskiego-dyskontu-w-dniu-otwarcia
WITAMY W POLSCE

Niemiecki „Welt am Sonntag” informuje o nowych naciskach władz USA na niemieckie i europejskie firmy realizujące projekt Nord Stream 2. Według „Welt am Sonntag”, Stany Zjednoczone zwiększają nacisk na niemieckie i europejskie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. W ostatnich dniach przedstawicie tych firm odbyli telekonferencję z grupą członków administracji waszyngtońskiej na temat spornego projektu.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/26/nord-stream-2-stany-zjednoczone-naciskaja-na-europe/
LOS POLSKI W RĘKACH STANÓW

Agencje zatrudnienia notują dwucyfrowy wzrost liczby chętnych do pracy za granicą. Większość z nich skłania do wyjazdu związana z koronawirusem utrata zatrudnienia, w tym czasowe zamknięcie firmy w Polsce, albo obniżka płacy. Co trzeci kandydat do wyjazdu na saksy został z powodu pandemii zwolniony z pracy, prawie trzech na dziesięciu skłania do migracji obniżka wynagrodzenia, a co piątego czasowe zamknięcie zakładu pracy w Polsce – wynika z ankiety agencji zatrudnienia Otto Work Force, którą „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.
https://www.rp.pl/Rynek-pracy/307269952-Wzrost-liczby-chetnych-Polakow-do-pracy-za-granica.html
POLAK ZAWSZE SOBIE JAKOŚ PORADZI

Złoto przebiło dziś granicę 1921 dolarów, czyli najwyższy wynik zanotowany w historii, informuje Wprost Biznes. Poprzedni rekord padł w 2011 roku. Złoto jest najdroższe w historii. Taka wiadomość czeka na inwestorów w poniedziałkowy poranek. Notowania najpopularniejszego kruszcu świata przybiły dziś granicę z 2011 roku, gdy za uncję trzeba było zapłacić 1921 dolarów. Przed godziną 7:00 czasu polskiego złoto kosztowało już 1936 zł, aby następnie spaść do 1928 dol., czyli ok. 7260 zł za uncję.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10347748/zloto-najdrozsze-w-historii-przebilo-cene-z-2011-roku.html
TYLKO ZŁOTO A NIE JAKIEŚ TAM BANKNOTY BEZ POKRYCIA

Poranne Plotki Biznesowe – wydarzyło się również to

Jak informuje Polskie Radio, chińscy producenci aut elektrycznych szukają pieniędzy na amerykańskiej giełdzie. Mimo zaostrzającego się konfliktu ekonomicznego na linii USA-Chiny, chińscy producenci aut szukają kapitału na amerykańskich giełdach. Jak informuje agencja Reuters, firma Li Auto – chiński producent pojazdów elektrycznych, zapowiedział pierwszą ofertę publiczną w wysokości do 950 milionów dolarów na amerykańskiej giełdzie Nasdaq. Do debiutu szykuje się też inny producent elektryków z Chin – startup Xpeng.
https://polskieradio24.pl/42/3168/Artykul/2555516,Chinscy-producenci-aut-elektrycznych-szukaja-pieniedzy-na-amerykanskiej-gieldzie
MUSZĄ BYĆ CZUJNI, KONKURENCJA Z POLSKI JUŻ NADCIĄGA

Resort Ziobry chce prewencyjnej konfiskaty majątku. O sprawie już w maju poinformowała Rada Przedsiębiorczości, a teraz potwierdza ją portal Interia. W praktyce nowe przepisy pozwalałyby na przejęcie przez państwo majątku podejrzanego i to bez wyroku sądu. Co więcej, to na osobie, której odebrano majątek ciążyłby obowiązek udowodnienia swojej niewinności. Jeśli podejrzenia prokuratora okażą się niesłuszne, a majątku właściciel dorobił się legalnie, to będzie musiał on to sam udowodnić, po tym jak już wcześniej majątek mu skonfiskowano.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/07/26/nowe-przepisy-resortu-ziobry-prokurator-bedzie-mogl-przejac-twoj-majatek-bez-wyroku-sadu/
SPOKOJNIE, PISOWSKI BETON I TEGO POMYSŁU BĘDZIE BRONIĆ

Tymczasem Obserwator Gospodarczy informuje o rozpoczęciu budowy największej elektrowni słonecznej w Polsce. Firma BayWa r.e. rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej w Witnicy, która będzie największą elektrownią słoneczną w Polsce. Projekt o mocy 64,6 MWp, ma zostać ukończony do końca 2020 r., realizowany jest bez konieczności uzyskania dotacji rządowych, a wytworzona energia elektryczna będzie sprzedawana lokalnie klientowi przemysłowemu na podstawie długoterminowej umowy zakupu energii elektrycznej. Spółka prowadzi już zaawansowane rozmowy w celu zabezpieczenia PPA.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1427-rozpoczela-sie-budowa-najwiekszej-elektrownii-slonecznej-w-polsce
I TO SIĘ SZANUJE

Wśród rodzajów przedsiębiorstw, które w dużej mierze zyskały na wprowadzeniu lockdownu z powodu pandemii koronawirusa są tzw. foodtechy, podaje 300Gospodarka. W Polsce firmy tego typu dopiero raczkują. Czy pandemia przyspieszy ich rozwój? Foodtechy to grupa przedsiębiorstw zajmujących się wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych w ramach szeroko pojętego przemysłu spożywczego i gastronomii. Jest to pojęcie niezwykle szerokie i dotyczy zarówno firm zajmujących się produkcją żywności na etapie gospodarstw rolnych, jak i ich przetwarzaniem, modyfikowaniem, łańcuchami dostaw i dostarczaniem bezpośrednio na stół klienta.
https://300gospodarka.pl/news/lockdown-wywolal-mode-na-foodtechy-na-swiecie-ale-polska-na-razie-jest-w-tyle
NO TO MAMY NAD CZYM PRACOWAĆ

Opinie o końcu handlu tradycyjnego są przesadzone, ale digitalizacja stała się fundamentalna dla rozwoju branży – przekonuje portal dlahandlu.pl. Według danych Colliers International, w I połowie 2020 r. oddano do użytku około 135 tys. mkw. nowoczesnych centrów handlowych, dzięki czemu całkowite zasoby tej powierzchni w Polsce wzrosły obecnie do 12,2 mln mkw. Na koniec II kwartału w budowie było ponad 350 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego ok. 60 proc. trafi na rynek jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę projekty oddane do użytku oraz te w budowie, roczna podaż powinna wynieść około 300-350 tys. mkw., osiągając nieznacznie wyższy poziom niż w 2019 r.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/opinie-o-koncu-handlu-tradycyjnego-sa-przesadzone-ale-digitalizacja-stala-sie-fundamentalna-dla-rozwoju-branzy,89742.html

Złotówka dalej się umacnia, liczba zarażonych osób przybywa, a pogoda jest mocno zmienna. Nie ma stabilności w tym 2020 roku, oj nie ma!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close