NaukaPORANNE PLOTKI BIZNESOWEŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Antynoble rozdane. Wykazano, że broda chroni przed ciosami.

Jak informuje Dziennik Naukowy, na Uniwersytecie Harvarda właśnie rozdano tzw. Antynoble. W tym roku laureatami nagrody Ig Nobla byli badacze, którzy wykazali między innymi, że: brody wyewoluowały u ludzi, aby chronić ich twarze przed ciosami, waga polityków jest skorelowana z korupcją, a orgazm odblokowuje zatkany nos.

Jednak zanim przejdę do omówienia prac laureatów, pozwolę sobie poświęcić kilka słów Antynoblom.  Są one przyznawane pracom badawczym, które są zabawne i mają faktyczną wartość naukową. Głównym celem Ig Nobla jest promowanie nauki oraz pokazanie tych bardziej zabawnych aspektów pracy naukowca. Warto zaznaczyć, że laureaci wspomnianej nagrody są bardzo hojnie nagradzani. Dostają oni całe 10 bilionów dolarów Zimbabwe, czyli równowartość okołu 4 dolarów amerykańskich.   

Antynoble za badania nad odwróconymi nosorożcami i ochronnymi brodami

Jednym z niewielu naukowców, który mógł poszczycić się w tym roku, otrzymaniem tak wielkiej nagrody finansowej, jest Robin Radcliffe. Dostał on Antynobla za wybitne osiągnięcia w dziedzinie transportu. Otóż wykazał on, że zdecydowanie lepiej jest przewozić nosorożce helikopterem, gdy zwierzęta te są odwrócone do góry nogami. Zazwyczaj ssaki te transportuje się położone na boku, ale jak przekonuje badacz, jest to metoda nieefektywna. Ma ona negatywnie wpływać na układ krążenia rogatych zwierząt. 

Dlaczego ludzie mają brody? Jeśli dręczy was to pytanie, to mam dla was dobrą nowinę. Laureat Pokojowego Antynobla David Carrier postanowił odpowiedzieć na to niezwykle trudne i wprawiające w zadumę pytanie. Według niego broda wyewoluowała u ludzi, aby zapewnić im ochronę przed ciosami w twarz. Jak informuje Dziennik Naukowy, badacz w pracy stwierdza, że

„posiadanie pełnej brody może pomóc chronić wrażliwe obszary kości twarzy, jak szczęka, przed uderzeniami. Przypuszczalnie broda zmniejsza również inne obrażenia, skaleczenia i stłuczenia skóry i mięśni twarzy”

Antynoble za badania nad tęgimi ministrami, sprytnymi przechodniami oraz leczniczymi właściwościami seksu

Z kolei laureat ekonomicznego Antynobla Pavlo Blavatsky postanowił sprawdzić, czy otyły polityk to skorumpowany polityk. Odkrył on, że w krajach uznawanych za relatywnie skorumpowane, średni indeks masy ciała ministrów jest relatywnie wysoki. Natomiast rządzący w krajach cieszących się niskim wskaźnikiem korupcji byli bardziej szczupli. 

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest, że codziennie tyle ludzi chodzi ulicami miast, a wcale na siebie nie wpadają? Ja nie, ale wiem, że laureaci Antynobla z dziedziny z fizyki tak. Napisali oni całą pracę naukową poświęconą temu zagadnieniu.

Aby nie było niedomówień, chciałbym zaznaczyć, że faktycznie czasami przechodnie wpadają na siebie. Gdyby tego nie robili, laureaci Antynobla z dziedziny kinematyki nie mogliby tego przeanalizować, a to zrobili. 

Twitter zezwala na samoidentyfikację swojego konta jako “bot”

Laureaci medycznego Antynobla postanowili sprawdzić, czy orgazm może pomóc osobom z zatkanym nosem. Okazało się, że tak. Jak informuje Dziennik Naukowy:

„Według badań zespołu seks był tak samo skuteczny w oczyszczaniu zatkanego nosa, co najmniej przez godzinę po stosunku, jak komercyjne leki”.

Choć warto zaznaczyć, że badacze jeszcze nie rozumieją, jak to się dzieje, że seks odblokowuje zatkany nos. 

 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close