PaństwoPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Minister zdrowia znowu przedłużył obostrzenia. Co z Majówką?

Minister zdrowia przedłuża obostrzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedłużył obostrzenia pandemiczne do 18 kwietnia 2021. Jak tłumaczył, powodem takiej decyzji jest duże obłożenie szpitali, zwiększona mobilność Polaków w czasie świąt i spodziewana większa zachorowalność.

Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia. I wtedy, w przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej.

– powiedział minister zdrowia w trakcie konferencji prasowej.

  • Handel – wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
  • Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
  • Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
  • Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).
  • Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Terlecki króciutko: Najchętniej bym się pozbył koalicjantów

Co z majówką?

Przypomnijmy, że jeszcze na początku marca minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że jeśli po świętach wielkanocnych sytuacja się poprawi, rząd zdecyduje się na luzowanie obostrzeń. Niedzielski odpowiedział wtedy na pytanie o perspektywy branży gastronomicznej mówiąc, że istnieje możliwość, aby w majówkę usiąść w restauracji.

Program Szczepień nie zapewni nam jeszcze do okresu majowego takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba liczyć się z tym, że w okresie majówki również będą obecne obostrzenia. O skali obostrzeń będziemy informowali w kolejnych tygodniach

– mówił minister zdrowia dzisiaj.

Tym samym raczej mało prawdopodobne jest luzowanie obostrzeń na Majówkę. W praktyce dowiemy się tego pewnie jak zwykle kilka dni przed.

Źródło: MZ

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close