NaukaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Pfizer i AstraZeneca są “wysoce skuteczne” przeciwko indyjskiej mutacji

Pfizer i AstraZeneca “wysoce skuteczne”

Badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE) wykazały, że zarówno szczepionka Pfizer, jak i AstraZeneca są bardzo skuteczne w ochronie ludzi przed szczepem wirusa Covid-19, który po raz pierwszy został wykryty w Indiach. Analiza przeprowadzona między 5 kwietnia a 16 maja wykazała, że ​​szczepionka Pfizer była 88% skuteczna przeciwko objawowej chorobie odmiany indyjskiej dwa tygodnie po drugiej dawce, w porównaniu z 93% skutecznością przeciwko szczepowi Kent. Z kolei szczepionka AstraZeneca była skuteczna w 60%, w porównaniu z 66% w przypadku wariantu Kent w tym samym okresie.

Różnica w skuteczności między dwiema szczepionkami może wynikać z wprowadzenia drugich dawek szczepionki AstraZeneca później niż w przypadku szczepionki Pfizer. Dane sugerują, że szczepionka AstraZeneca potrzebuje więcej czasu, aby osiągnąć maksymalną skuteczność, więc ochrona, którą zapewnia, może jeszcze wzrosnąć.

Teraz jest jasne, jak ważna jest druga dawka, aby zapewnić możliwie najsilniejszą ochronę przed Covid-19 i jego odmianami. Każdy powinien przyjąć szczepionkę, gdy zostanie mu ona zaoferowana.

– powiedział sekretarz zdrowia Matt Hancock.

Oprócz ochrony oferowanej przed objawowym Covid-19, PHE spodziewa się jeszcze wyższego poziomu skuteczności szczepionek w przypadku zapobiegania ciężkim objawom choroby, a nawet zgonom.

Dwie dawki obu szczepionek zapewniają wysoki poziom ochrony przed objawową chorobą wariantu B.1.617.2 [Indie] i spodziewamy się, że szczepionki będą jeszcze skuteczniejsze w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci.

– powiedziała Mary Ramsay, kierowniczka ds. szczepień w PHE.

500+ i 14. emerytura będą wypłacane tylko zaszczepionym na COVID-19?

Zaszczepić jak najwięcej osób

Pogląd ten został poparty przez dr Susan Hopkins, dyrektorkę ds. odpowiedzi strategicznej Covid-19 w PHE.

Mamy teraz wczesne dowody na to, że szczepionka chroni przed wariantem indyjskim. To naprawdę dobra wiadomość. Teraz chcemy zaszczepić jak najwięcej osób.

– powiedziała.

Stwierdzono również, że szczepionki Pfizer i AstraZeneca były w 33% skuteczne przeciwko objawowej chorobie wywołanej wariantem indyjskim, trzy tygodnie po pierwszej dawce. W porównaniu z około 50% skutecznością przeciwko wariantowi Kent.

Analiza została przeprowadzona na osobach ze wszystkich grup wiekowych od 5 kwietnia, aby objąć czas pojawienia się wariantu indyjskiego i obejmowała 1054 osoby, u których potwierdzono posiadanie wariantu poprzez sekwencjonowanie genomowe.

Hopkins dodał, że PHE będzie przeprowadzać dalsze badania co tydzień i doradzać rządowi w sprawie ich konsekwencji dla proponowanego złagodzenia obostrzeń w przyszłym miesiącu.

Źródło: The Guardian

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close