Zdrowie i medycyna

500+ i 14. emerytura będą wypłacane tylko zaszczepionym na COVID-19?

Propozycja samorządowców spotkała się z aprobatą rządu.

Czy szczepienia na COVID-19 staną się niedługo przepustką do otrzymania 500+ lub 14. emerytury? Jest to możliwe, ponieważ taka właśnie propozycja padła na spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. O sprawie informuje Radio Zet.

Według reportera Macieja Szytkiela propozycja padła z ust pełnomocnika zarządu Związku Miast polskich Marka Wójcika:

Oprócz zachęt powinny być elementy dyscyplinujące.  To są pieniądze dodatkowe, w przypadku 14. emerytury już jest warunek wykluczający pewną grupę emerytów zarabiających powyżej określonego progu, dlaczego więc nie wprowadzić kolejnego warunku? Zdaję sobie sprawę, że to kontrowersyjne rozwiązanie, ale nie widzę powodu, by unikać tego tematu, jeżeli mamy skutecznie chronić się przed Covid-19.

Godzina policyjna dla niezaszczepionych na COVID-19? Doradca premiera chce zmian

Ponadto jak ustaliło Radio Zet, samorządy planują przeprowadzić bilans covidowy u osób powyżej 60. roku życia. Mają się tym zająć ośrodki POZ, dzięki czemu ułatwiłoby to weryfikacje stanu zdrowia seniorów. Jak twierdzi Marek Wójcik:

Mielibyśmy naprawdę wiedzę o potrzebach zdrowotnych tych osób po pandemii, a przy okazji byłaby szansa do zapytania o chęć szczepienia.

Ważną kwestią omawianą na spotkaniu były kary dla antyszczepionkowców. Według Wójcika osoby te kompletnie dezorganizują program szczepień:

Antyszczepionkowcy zapisując się wiedzą, że nie przyjdą na szczepienie. Robią to wielokrotnie, to zorganizowana akcja, uważamy, że trzeba piętnować takie zachowania.

Nagrody i benefity dla zaszczepionych na COVID-19? Propozycja samorządowców może wejść w życie

Oprócz dyscyplinowania obywateli, padły również informacje o pewnych “nagrodach” i zachętach dla samorządów. Według Wójcika mają być to m.in. “loterie z nagrodami dla zaszczepionych” oraz wsparcie finansowe.

Antyszczepionkowcy będą płacić za leczenie COVID-19? Jest pomysł doradcy premiera

Wójcik przyznał, że loteria niosłaby za sobą biurokratyczną procedurę, która może uniemożliwić jej przeprowadzenie. Niemniej jednak największym problemem stanowią wciąż istnieje konflikt między samorządami, a stroną rządową. Jak informuje Radio Zet:

Strona rządowa chce przenieść ciężar programu szczepień na placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a samorządy – wprost przeciwnie. Twierdzą, że priorytetem powinny, być masowe punkty szczepień.

Obecnie według danych mamy około 48% zaszczepionych Polaków, którzy albo przyjęli minimum 1. dawkę, albo się zarejestrowali na szczepienie. Do tej pory zaszczepiono 17 254 902 szczepienia przeciwko COVID-19. Obie dawki preparatów przyjęło 5 222 430 osób.

Źródło: Radio Zet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close