NaukaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Uganda zamyka szkoły! Ebola rozprzestrzenia się po kraju

Ebola rozprzestrzenia się w Ugandzie. Podobnie jak cztery poprzednie epidemie, ta należy do szczepu Sudan, na który nie ma zatwierdzonej szczepionki ani leczenia. Ministerstwo edukacji zapowiedziało zamknięcie szkół co najmniej do nowego roku.

Ebola się rozprzestrzenia

Boże Narodzenie dla uczniów w Ugandzie nadeszło szybciej, ponieważ władze zdecydowały o zamknięciu szkół w całym kraju na dwa tygodnie przed końcem semestru. Decyzja została podjęta w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa Ebola. Zachowanie władz jest również sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem, że wszystko jest pod kontrolą.

Niektórzy eksperci wyrazili zastrzeżenia co do zamknięcia szkół, argumentując, że utrzymanie uczniów w zamknięciu przez kolejne dwa tygodnie byłoby lepszym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się śmiertelnej choroby, biorąc pod uwagę, że okres inkubacji może trwać od dwóch dni do trzech tygodni. Wiele dzieci uczęszczających do szkół z internatem będzie podróżować na duże odległości po całym kraju, by wrócić na święta do domu.

Będą zapakowani w autobusy, minibusy i prywatne samochody zapewniając maksymalną możliwość mieszania się ludzi w bardzo bliskim kontakcie. To ostatnia rzecz, jakiej Uganda teraz potrzebuje.

– powiedział ekspert ds. zdrowia publicznego dr Olive Kobusingye, starszy pracownik naukowy w Makerere University School i University of South Africa.

Nie jest to jednak decyzja podjęta pochopnie – biorąc pod uwagę, że u szczytu pandemii Covid-19 Uganda nałożyła najdłuższe zamknięcie szkół na świecie, trwające aż 22 miesiące. Minister edukacji Janet Museveni, która jest również żoną prezydenta Ugandy Yoweri Museveni, ogłosiła zamknięcie szkół po 23 przypadkach Eboli w pięciu budynkach w Kampali, gdzie wirus doprowadził do śmierci ośmiu uczniów. Zakażenia w stolicy związane były z mężczyzną, który przybył tam z zachodniego okręgu Mubende, będącego epicentrum epidemii.

Czytaj też: WHO: Pandemia się przeciągnie, bo bogate kraje zabrały szczepionki Afryce

Epidemie Eboli w Ugandzie

W ciągu ostatnich 22 lat Uganda miała do czynienia z wieloma epidemiami Eboli, ale obecna jest zdecydowanie najbardziej rozległa – odnotowano ją w dziewięciu okręgach, głównie w regionach centralnych. Podobnie jak cztery poprzednie epidemie, ta należy do szczepu Sudan, na który nie ma zatwierdzonej szczepionki ani leczenia, w przeciwieństwie do bardziej powszechnego szczepu Zaire odpowiedzialnego za największą w historii epidemię Eboli w Afryce.

Rząd powiedział, że testy trzech szczepionek rozpoczną się w najbliższych tygodniach, choć szczegóły dotyczące tego, jak i na kim będą prowadzone, są skąpe. Dobre wieści napływają z dystryktów Kagadi i Bunyangabu, gdzie minęły 42 dni bez nowej infekcji, co stanowi dwukrotność okresu inkubacji. W dystrykcie Kyegegwa również przez kilka tygodni nie odnotowano nowego przypadku, co daje zespołom reagującym nadzieję, że środki kontroli działają.

Jednak wyzwaniem nadal są osoby, które zostały zidentyfikowane jako kontakty potwierdzonych przypadków, a które następnie podróżują po kraju bez powiadamiania pracowników służby zdrowia. Ogniska w Jinja i Masaka zostały wywołane przez dwie zakażone osoby, które podróżowały osobno z Kampali. Krytycy uważają, że jest to wskazówka, że ​​ministerstwo zdrowia nie jest w stanie poradzić sobie z rozprzestrzenianiem się wirusa i martwią się dokładnością śledzenia kontaktów.

Uczniowie mają wrócić do szkół na nowy rok szkolny w styczniu. Ministerstwo zdrowia szacuje, że epidemia może zakończyć się w lutym lub marcu, chociaż wyraźnie ostrzegł, że stanie się tak tylko wtedy, gdy ludzie będą przestrzegać środków zapobiegawczych.

Czytaj też: Afryka straci 64% PKB do 2100 roku przez zmiany klimatyczne

Źródło: BBC

Polska jednym z najgorszych miejsc do życia podczas pandemii…

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close