Kultura i sztukaMarketingMediaPolskaTechnologie

Po wieloletniej agonii, Nasza-Klasa zostanie ostatecznie zamknięta

Nasza-Klasa zostanie ostatecznie zamknięta

Za niecałe dwa miesiące zostanie zamknięty popularny kiedyś serwis Nasza-Klasa. Nazywany “polskim facebookiem” serwis stracił na popularności już lata temu, ale działał głównie dzięki dostępnym grom online. Wraz z zamknięciem serwisu zniknie wspomniany katalog gier od zewnętrznych deweloperów, natomiast użytkownicy swoje osiągnięcia w czterech grach będą mogli przenieść na serwis GamePlanet.onet.pl.

W przypadku gry „Na ryby” będzie to możliwe od początku czerwca, a dla gier: „Wiejskie Życie”, „Goodgame Empire”, „Goodgame Big Farm” – od 15 czerwca. Dodatkowo do 27 lipca użytkownicy będą mogli wnioskować o zwrot niewykorzystanych środków za płatne usługi w serwisie: Goście, Goście Plus, Super Zdjęcie i Eurogąbki.

Komunikat o zamknięciu serwisu Nasza-Klasa pojawił się na jej stronie głównej. “NK” będzie działało do 27 lipca, przy czym od środy nie można już w nim zakładać nowych profili.

Informujemy, że za 2 miesiące tj. z dniem 27 lipca 2021 r. Serwis internetowy NK.pl (Nasza Klasa) zostanie zamknięty. Administrator Serwisu NK.pl – Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie: wypowiada całość usług Serwisu NK.pl z zachowaniem 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

– czytamy w komunikacie.

Administrator poinformował też, że wraz z zamknięciem serwisu Nasza-Klasa, wszystkie dane osobowe użytkowników zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania. Proces trwałego usuwania danych z kopii zapasowych może przekroczyć termin zamknięcia “NK” o kilka miesięcy, a wyjątek może stanowić przetwarzanie danych użytkownika do czasu zakończenia toczących się postepowań (w tym o zwrot środków z usług płatnych).

Amazon kupuje studio MGM, producenta Bonda i Opowieści Podręcznej

Historia upadku…

Nasza-Klasa została uruchomiona w listopadzie 2006 przez Macieja Popowicza. Nazwa portalu nawiązywała do tytułu piosenki „Nasza klasa” Jacka Kaczmarskiego.

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem serwisu, “NK” udostępniała listę szkół i klas, do których użytkownik mógł dopisać się jako uczeń, nauczyciel lub gość, lub też jedynie obejrzeć, kto do danej klasy się zapisał. Lista ta jednak szybko poszerzyła się o organizacje harcerskie, jednostki wojskowe itp. Ponadto, w tzw. Nibylandii, umieszczone są fikcyjne szkoły. Poza możliwością wyszukiwania znajomych dzięki liście uczniów i nauczycieli poszczególnych szkół i klas udostępniona jest wyszukiwarka, gdzie możemy znaleźć znajomych po podaniu takich kryteriów jak imię, nazwisko, pseudonim, wiek, płeć lub lokalizacja.

W latach 2008-2011 była najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Polsce, miesięcznie odwiedzanym nawet przez 12 mln użytkowników. W następnych latach stopniowo traciła jednak na popularności, m.in. na rzecz Facebooka.

W 2010 Nasza-Klasa zmieniła się w NK. Rebranding był spowodowany zmianą charakteru serwisu, jakim było odnajdywanie znajomych ze szkolnych lat, ustępując miejsca tworzeniu wielopoziomowej platformy komunikacyjnej dla polskich internautów. Wiązało się to z wprowadzeniem nowych funkcji (m.in. komunikator NKtalk, mikroblog, wpisy, grupy, śledzik, ocenianie zdjęć). Zmiany dokonane na portalu (m.in. polityka dotycząca ochrony danych osobowych, obarczanie użytkowników dodatkowymi kosztami za dawniej darmowe funkcje, inwazyjne reklamy) spowodowały gwałtowny spadek oglądalności.

W 2013 roku przeprowadzono spore zwolnienia, likwidując m.in. dział badawczy i biuro sprzedaży reklam. W 2014 roku sewis został kupiony przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska, który zmienił profil strony ze społeczenościowej na serwis z grami online. Teraz jednak firma zamierza skoncentrować się na swoich dwóch innych platformach z grami online: GamePlanet.onet.pl i międzynarodowy serwis Onlygames.

A wystarczyło usunąć Śledzika…

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close