Media

Abp Wiktor Skworc dziękuje Orlenowi za przejęcie “niemieckich” mediów

Na dorocznej pielgrzymce w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc przekazał podziękowania za przejęcie mediów Polska Press przez Orlen. Wypowiedział się również pozytywnie na temat zakazu handlu w niedzielę. Kontrowersyjna wypowiedź duchownego wywołała dyskusję o istotę włączanie się kościoła w sprawy wagi państwowej.

Coroczna majowa pielgrzymka chłopców i mężczyzn, jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Arcybiskup Wiktor Skworc aktywnie wspiera Prawo i Sprawiedliwość oraz decyzje polityczne rządu Zjednoczonej Prawicy. Z tego powodu nie omieszkał dorzucić swoje trzy grosze na temat przejęcia mediów Polska Press przez Orlen.

Tak, jak dziękujemy PKN Orlen za wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej, tak chcielibyśmy dziękować także za działania na rzecz wolnej od handlu niedzieli zgodne z polską racją stanu.

ORLEN przejmie Lotos i PGNiG

Abp Wiktor Skworc dziękuje za przejęcie Polska Press przez Orlen

Duchowny przekonywał również o istocie zakazu handlu w niedziele, który według niego jest zgodny z “wolą bożą”. W swoim przemówieniu przekonywał, że:

Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 roku, dążą – nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Przypomnę, że zgodnie z artykułem 6 ustęp 1 punkt 7 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w placówkach pocztowych.

Arcybiskup Wiktor Skworc atakuje sklepy, które są działać w niedzielę

Zasugerował tym samym, że wszystkie sklepy, w których właściciele  nie stosują się do tych wymogów “popełniają grzech”. Swoją irytację skierował ponownie w kierunku “niemieckich firm”, które mają “demoralizować katolickie społeczeństwo”:

Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją. U nas omijają prawo. Były szef “Solidarności” mówi ostro, że “to oszustwo”. I że “można ubolewać, że tego typu placówki w handlu działają”. – przekonywał Skworc.

Stwierdził także, że:

W tej sprawie wspólnota Kościoła milczeć nie będzie, zwłaszcza tu, u Matki Bożej Piekarskiej, gdzie zrodziło się hasło: “Niedziela jest Boża i nasza”. W czasie, kiedy rządzący szukają szerokiego poparcia dla programu Nowy Polski Ład, trzeba przypomnieć, że fundamentem jego realizacji powinien być najpierw ład moralny, o który przez całe życie upominał się kandydat na ołtarze, sługa boży Stefan kardynał Wyszyński.

ORLEN otwiera zbudowane za prawie 200 mln zł Centrum Badawczo-Rozwojowe

Wypowiedzi duchownego spotkały się z krytyką dziennikarzy. Na temat arcybiskupa wypowiedział się między innymi Marek Twaróg, który kierował Dziennikiem Zachodnim:

Arcybiskup Skworc twierdzi również, że religia w szkołach powinna być “obowiązkowa” w celu przygotowania “duchowego” młodych ludzi. Duchowny ma duży posłuch u polityków Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza u ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Źródło: TVN24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close