Biznesowi celebryciBusiness lifestyleEnergetykaGospodarkaHandelInwestycjeMotoryzacjaNaukaOchrona środowiskaŚwiatTechnologie

Przez zmiany klimatu, Tesla nie będzie już akceptować Bitcoina

Tesla nie będzie już akceptować Bitcoina

Tesla zawiesiła zakupy pojazdów za pomocą Bitcoin z powodu obaw związanych ze zmianami klimatycznymi. O decyzji poinformował na Twitterze dyrektor generalny Elon Musk. Po tej informacji Bitcoin spadł o ponad 10%. Spadły również akcje Tesli.

Jesteśmy zaniepokojeni gwałtownym wzrostem wykorzystania paliw kopalnych do wydobywania Bitcoinów i transakcji, zwłaszcza węgla, który ma najgorszą emisję spośród wszystkich paliw. Kryptowaluta to dobry pomysł… ale nie może się to wiązać z dużymi kosztami dla środowiska.

– napisał Musk.

Musk powiedział również, że producent samochodów elektrycznych nie sprzeda żadnego ze swoich Bitcoinów i zamierza wykorzystać je do transakcji, gdy tylko wydobycie przejdzie na bardziej zrównoważoną energię.

Analitycy rynkowi postrzegają ten ruch jako próbę Tesli, aby złagodzić obawy inwestorów, którzy koncentrują się na zmianach klimatu i zrównoważonym rozwoju.

Kwestie środowiskowe, społeczne i korporacyjne (ESG) są obecnie główną motywacją dla wielu inwestorów. Tesla, będąc firmą skoncentrowaną na czystej energii, może chcieć lepiej pracować w obszarze ochrony środowiska ESG.

– powiedziała Julia Lee z Burman Invest.

NIK: Wybory kopertowe, które się nie odbyły, były nielegalne

Skąd obawy Muska?

Elon Musk nie jest źle poinformowany, zarówno jeśli chodzi o technologię, jak i środowisko. Wiele razy z pasją mówił o misji Tesli, aby uczynić transport zrównoważonym w walce z „egzystencjalnym zagrożeniem”, jakim są zmiany klimatyczne.

W zeszłym miesiącu Tesla ogłosiła, że ​​zyski za pierwsze trzy miesiące roku wyniosły 438 mln dolarów, w porównaniu z 16 mln dolarów w zeszłym roku, dzięki sprzedaży Bitcoinów i kredytów środowiskowych. Musk był jednym z najbardziej znanych na świecie zwolenników kryptowalut, często tweetując o Bitcoinie i niegdyś mało znanej cyfrowej walucie Dogecoin. Jego Tweety w ostatnich miesiącach pomogły zmienić Dogecoin, który został zapoczątkowany jako żart z mediów społecznościowych, w czwartą co do wielkości kryptowalutę na świecie.

Centrum Finansów Alternatywnych Uniwersytetu Cambridge prowadzi indeks zużycia energii elektrycznej Bitcoin. Obecnie pokazuje, że proces wydobywania kryptowaluty – który wiąże się z wykorzystaniem ogromnych ilości mocy obliczeniowej komputera – zużywa co roku więcej energii elektrycznej niż Malezja czy Szwecja i zbliża się do rocznego zużycia Egiptu. Entuzjaści Bitcoinów twierdzą, że wydobycie obejmuje głównie energię odnawialną. Tak naprawdę górnicy koncentrują się jednak na tym, co najtańsze, a w Chinach, gdzie jest ich wielu, korzystają często z energii elektrycznej wytwarzanej z węgla.

Dominacja chińskich górników Bitcoinów i brak motywacji do przestawienia się z tanich paliw kopalnych na droższe odnawialne źródła energii może oznaczać, że istnieje niewiele szybkich rozwiązań problemów związanych z emisją kryptowaluty. Według ostatnich badań, Chiny odpowiadają za ponad 75% wydobycia Bitcoinów na całym świecie. Badanie wykazało, że ślad węglowy kryptowaluty jest tak duży, jak jeden z 10 największych chińskich miast.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close