Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwoPolska

Miliardy złotych dopisane klientom ZUS-u

Ponad 243 miliardów złotych przybyło klientom ZUS na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodał, są osoby, które zyskały w ten sposób nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzacje kapitału początkowego.

Zakład wyjaśnił w komunikacie, że środki rosną wtedy o określony procent. Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) oraz od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

Zgodnie z obwieszczeniem ministra rodziny w czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, wzrosną o 108,94 procenta. Z kolei zgodnie z komunikatem prezesa GUS stany subkont wzrosną o 105,73 procenta.

Zakład poinformował, że dzięki waloryzacji łącznie środki ubezpieczonych zapisane w ZUS zwiększyły się o kwotę 243 397 728 467 złotych.

Waloryzacja na poziomie 108,9 procenta na koncie, czy 105,7 procenta na subkoncie daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym dziś na żadnej lokacie. Wskaźnik 108,9 pozwala uzyskać przyrost stanu konta o wartości 450 tysięcy złotych o kwotę 40,2 tysiąca złotych. Natomiast, jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tysięcy złotych w postaci składek i kapitału początkowego. To waloryzacja doprowadzi do dopisania aż 76 tysięcy złotych – wskazała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska.

Kolejnym krokiem, po wykonaniu waloryzacji rocznych, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2019 roku. Zakład, jak co roku, rozpocznie tworzenie IOSKU po zakończeniu waloryzacji.

Po tym etapie trafią one w formie elektronicznej na PUE ZUS na profile ubezpieczonych. Jak zaznaczył ZUS, w tym roku nie zostanie bowiem przeprowadzona akcja wysyłki do ubezpieczonych wersji papierowej informacji. Chyba że ubezpieczony wyrazi takie żądanie.

Źródło: money.pl 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close