Biznesowi celebryciBusiness lifestylePaństwoPolitykaPolskaPrawo

CBA weszło do firmy byłego rzecznika PiS, Adama Hofmana

CBA przeszukało agencję Hofmana

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali we wtorek nad ranem warszawskie biuro R4S – agencji public relations Adama Hofmana, byłego rzecznika PiS. CBA jest zainteresowane umowami, które R4S zawarło w 2016 roku między innymi z państwowym holdingiem Grupa Azoty. Z analiz wynika, że w 2016 r. R4S zarobiła w Azotach ponad pół miliona zł.

Zależy nam na tym, żeby sprawa została jak najszybciej drobiazgowo wyjaśniona. W tym celu udostępniliśmy wymaganą dokumentację.

– zapewnia R4S.

Według rozmówców “GW” i OKO.press przeszukanie przez CBA ma związek ze śledztwem, które od ponad pięciu lat prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie. Dotyczy ono nieprawidłowości w zarządzaniu Zakładami Chemicznymi “Police” należącymi do Grupy Azoty. Szczecińska prokuratura i rzecznik ministra koordynującego służby specjalne nie chcieli przekazać jakichkolwiek informacji o ostatnich działaniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego w tej sprawie.

Coca-Cola rezygnuje z plastikowej folii w wielopakach puszek

Śledztwo CBA

Przypomnijmy, że w grudniu zeszłego roku “Gazeta Wyborcza” opisała niejawny raport CBA, z którego miało wynikać, że od startu działalności do połowy sierpnia 2016 roku agencja R4S, zainkasowała 1,2 mln zł z kontraktów ze spółkami Skarbu Państwa, w tym właśnie z Grupą Azoty i Polskim Holdingiem Obronnym (umowa miała wartość 144 tys. zł). Kolejne kontrakty agencja miała podpisać z KGHM (72 tys. zł), z Centralą Farmaceutyczną „Cefarm” (37 tys. zł), Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych (133 tys. zł), i MS TFI (133 tys.).

Według “GW”, Adamowi Hofmanowi, wcześniej rzecznikowi PiS, miała w tym pomóc znajomość z ówczesnym ministrem skarbu Dawidem Jackiewiczem, którego niegdyś był asystentem. CBA miało śledzić początki biznesu Adama Hofmana w ramach operacji o kryptonimie „Argon”. Pięć miesięcy po wszczęciu operacji „Argon” Dawid Jackiewicz został zdymisjonowany.

Podstawą do wszczęcia postępowania ma być „informacja świadcząca o możliwości istnienia przestępczego procederu polegającego na powoływaniu się przez byłego posła Adama Hofmana na wpływy w instytucjach państwowych, m.in. Ministerstwie Skarbu Państwa, i podejmowaniu się w zamian za korzyści majątkowe pośrednictwa w uzyskiwaniu intratnych zleceń od spółek Skarbu Państwa oraz zatrudniania w nich na wysokopłatnych stanowiskach”.

W marcu po kolejnych publikacjach „Gazety Wyborczej”, OKO.Press i Fundacji Reporterów o jej działalności, agencja R4S złożyła do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez dziennikarzy tych mediów. Zapowiedziała też dalsze kroki prawne w związku z rozsyłaniem przez nich „zniesławiających pytań” agencji i jej klientom.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close