NaukaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

WHO zakazało nazwy “małpia ospa”, bo jest… rasistowska

WHO zakazało nazwy “małpia ospa” i od teraz choroba nazywać się będzie “mpox”. Światowa Organizacja Zdrowia uznała starą nazwę choroby za rasistowską i dyskryminującą. Co w tej sytuacji z ptasią i świńską grypą? Czy świnie nie czują się dyskryminowane?

Już nie “małpia ospa” tylko “mpox”

WHO zdecydowało, że małpia ospa będzie teraz znana jako “mpox”. Światowa Organizacja Zdrowia uznała starą nazwę choroby za rasistowską i dyskryminującą. Stary termin będzie używany równolegle z nowym przez rok, zanim zostanie stopniowo wycofany. WHO przekonuje, że nowa nazwa może być łatwo używana w języku angielskim, jak również w innych językach. W ocenie WHO, stara nazwa choroby jest dyskryminująca, ponieważ sprawia, że choroba może być powiązana z Afryką.

Pochodzenie małpiej ospy jej nadal nieznane. Jednak w mediach pojawia się próba powiązania jej z Afryką, Afryką Zachodnią lub Nigerią. W kontekście globalnej epidemii, nazywanie wirusa afrykańskim jest nie tylko niedokładne, ale także dyskryminujące.

– stwierdzono.

Ludzka małpia ospa została po raz pierwszy zidentyfikowana w 1970 roku i nazwana na cześć choroby wywoływanej przez wirusa, którego ponad dekadę wcześniej wykryto u małp trzymanych w niewoli. Od tego czasu WHO wprowadziła porady dotyczące nadawania nazw chorobom. Podkreśla się w nich potrzebę zminimalizowania niepotrzebnego negatywnego wpływu na handel, podróże, turystykę lub dobrostan zwierząt, a także unikania powodowania obrazy jakichkolwiek grup kulturowych, społecznych, narodowych lub etnicznych.

Czytaj też: Uganda zamyka szkoły! Ebola rozprzestrzenia się po kraju

Skok zakażeń

W tym roku doszło do nietypowego rozprzestrzenienia się wirusa mpox – należącego do tej samej rodziny wirusów co ospa – w wielu krajach poza centralną i zachodnią Afryką, gdzie często występuje. W lipcu WHO ogłosiła globalny stan zagrożenia zdrowia ze względu na ogólnoświatowy wzrost liczby osób, u których wystąpiły objawy, w tym wysoka gorączka i zmiany skórne lub wysypka. Liczba przypadków maleje już od kilku miesięcy, ale w 2022 roku wirus zaraził mieszkańców ponad 100 różnych krajów – co wywołało ogromne zapotrzebowanie na zapasy szczepionek, aby chronić tych najbardziej zagrożonych.

USA, Brazylia, Hiszpania, Francja i Wielka Brytania zgłosiły w tym roku największą łączną liczbę przypadków małpiej ospy. W skali globalnej odnotowano 50 zgonów spowodowanych wirusem. Między ludźmi wirus przenosi się drogą kropelkową, w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skórą chorego oraz podczas kontaktów intymnych. Większość osób dotkniętych chorobą w tym roku na Zachodzie to mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami.

Czytaj też: Gospodarka Chin spowalnia. Winna polityka zero-covid i kryzys na rynku mieszkaniowym

Źródło: BBC

Popyt na szczepionki przeciwko małpiej ospie w USA przewyższa podaż

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close