Biznesowi celebryciMediaTechnologieTelekomunikacja

Dlaczego Mark Zuckerberg używa aplikacji Signal?

Ogromny wyciek danych Facebooka, który dotyczy ponad 533 mln użytkowników, udowodnił słabe zabezpieczenia portalu. Z tego aż 2,5 mln użytkowników to osoby z Polski, którzy czym prędzej powinni zmienić swoje hasła dostępu. Zaskakiwać może jednak fakt, że Mark Zuckerberg mógł zdawać sobie sprawy z luk bezpieczeństwa, dlatego korzystał z aplikacji Signal. Przypadek, czy jedynie sprawdzał działanie konkurencji?

Kryzys wizerunkowy, z którym walczy ostatnio Facebook, nie pomaga fakt, że jego twórca korzystał z konkurencyjnej aplikacji. Zarówno Signal, jak i Telegram są bezpiecznymi komunikatorami, czego nie można powiedzieć ani o Messanger, ani o Whatsapp. Tym bardziej że kwestie prywatności w tej ostatniej aplikacji są poddawane wątpliwościom przez ostatnią zmianę regulaminu.

Z tego powodu boom na korzystanie Signal, zapoczątkował Elon Musk, który na Twitterze namawiał użytkowników do korzystania właśnie z tego komunikatora:

Aplikacja zezwala na pełne szyfrowanie danych metodą end-to-end, które zapewnia bezpieczeństwo wymienianych wiadomości. Ponadto rejestruje użytkowników na podstawie ich numeru telefonu, który jest indywidualnym numerem telefonu każdej osoby, korzystającej z aplikacji.

Co łączy AliExpress, Facebooka i Google? Unikanie opodatkowania i niszczenie konkurencji

Tymczasem podczas wycieku danych okazało się, że Mark Zuckerberg z niej korzysta, ponieważ jego numer jest z nią powiązany. Nie można jednak zweryfikować, jakim aktywnym był użytkownikiem i kiedy ostatni raz z niej korzystał. Być może zatem jedynie sprawdza konkurencję, choć wielu specjalistów od zabezpieczeń ma co do tego inne zdanie.

Poranne Plotki Biznesowe: Zuckerberg używa Signala; Rząd myśli nad obostrzeniami

Co ciekawe, wyciek musiał nastąpić w 2020, a hakerzy skorzystali z luki bezpieczeństwa, która była znana programistom już od 2019. I choć łatka miała zostać wprowadzona w sierpniu 2019, to hakerzy znaleźli sposób, aby z niej skorzystać:

Wśród danych, które wyciekły były numery telefonów, adresy email, informacje na temat płci, zatrudnieniu, czy informacje o związku. Dane mówią także coś więcej o samych użytkownikach. Dzięki temu poznano np. unikalny Facebook ID, którym posługiwał się Mark Zuckerberg:

Zaskakiwać może również fakt, że pierwszymi użytkownikami Facebooka były gwiazdy z pierwszych stron gazet, a także wielu aktywnych polityków. Na przykład ID 210 należy do Adama Levine’a, wokalisty Maroon 5. Z kolei ID 287 należy do Petera Buttigiega, prominentnego polityka Partii Demokratycznej.

Źródło: Android.com.pl, SpidersWeb, DobreProgramy.pl, Komputer Świat, AntyWeb

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close