HandelPrawoRynek pracyŚwiatZwiązki zawodowe

Pracownicy Amazon wygrywają bitwę o utworzenie związku zawodowego

Pracownicy Amazon mogą założyć związek zawodowy

Pracownicy Amazon po raz pierwszy zmusili giganta technologicznego do uznania związku zawodowego w USA. Pracownicy magazynu w Nowym Jorku zagłosowali w 55% za wstąpieniem do Amazon Labor Union. Na czele grupy stoi były pracownik Chris Smalls, który zasłynął z protestów przeciwko warunkom bezpieczeństwa w firmie podczas pandemii. Amazon zwolnił Smallsa w 2020 roku po jego proteście, powołując się na naruszenie kwarantanny.

Zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy, aby nawiązać kontakt z tymi pracownikami. Mam nadzieję, że teraz wszyscy zwracają na nas uwagę, ponieważ wiele osób w nas zwątpiło.

– powiedział Smalls po ogłoszeniu wyników głosowania.

Zwycięstwo Smallsa oznacza poważną porażkę Amazon, która zaciekle zwalczała tworzenie związków zawodowych. Z kolei Alabamie, gdzie Amazon stanął w obliczu odrębnej kampanii związkowej, firma zdołała odeprzeć aktywistów w zaciętych wyborach, gdzie zakwestionowane karty do głosowania mogą jeszcze podważyć wynik. Te dwa wybory stanowią jednak kamień milowy dla aktywistów, którzy od dawna potępiają praktyki pracownicze w firmie Amazon, która jest drugim największym pracodawcą w kraju.

W oświadczeniu Amazon powiedział, że jest rozczarowany przegraną w Nowym Jorku. Firma oskarżyła również regulatorów o niewłaściwy wpływ na głosowanie.

Uważamy, że bezpośredni kontakt z firmą jest najlepszy dla naszych pracowników. Oceniamy różne opcje, w tym złożenie sprzeciwu w związku z niewłaściwym i nadmiernym wpływem National Labor Relations Board [Krajowej Rady ds. Stosunków Pracy – przyp. red.] na głosowanie.

– stwierdził Amazon.

Czytaj też: Starbucks zwolnił pracowników, którzy chcieli założyć związek zawodowy

Pracownicy Amazon mają prawo do negocjowania kontraktu

Rebecca Givan, profesor nauk o pracy na Rutgers University, powiedziała, że porażka Amazon ze Smallsem i jego zespołem pracowników-organizatorów to “naprawdę wielka sprawa”, nazywając ją “historią Dawida i Goliata”. Ostrzegła jednak, że czeka go kolejna ciężka walka, kiedy nadejdzie czas negocjacji kontraktu.

Amazon zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zniweczyć ten sukces, rozbić pracowników i spróbować zatrzymać impet, który nieuchronnie wyniknie z tego zwycięstwa.

– powiedziała.

Amazon zatrudnia ponad milion osób w USA i ma mocny wpływ na praktyki pracy. Firma od początku istnienia stawiała opór związkom zawodowym i przeznaczyła nawet środki na walkę ze związkami zawodowymi, które postrzega jako przeszkodę dla elastyczności biznesu i wydajności magazynów. Dzięki temu zwycięstwu pracownicy Amazon mają nadzieję, że ten “mur” postawiony przez firmę wkrótce się rozpadnie.

Amazon zapowiedział, że może zakwestionować wyniki, powołując się na decyzję National Labor Relations Board, która w zeszłym miesiącu pozwała firmę, zarzucając jej nieuczciwe praktyki pracownicze w Nowym Jorku. W swoim oświadczeniu firma podzieliła się komentarzami dwóch najpotężniejszych lobby biznesowych w kraju, które również zgłosiły zastrzeżenia, w tym listem Krajowej Federacji Detalistów (National Retail Federation) do liderów kongresu, w którym wezwano do zbadania sprawy.

W wyborach w Nowym Jorku oddano ponad 4 000 głosów. Smalls powiedział, że nie zrażają go stojące przed nim wyzwania. Zwycięstwo 2,654 do 2,131 daje jego grupie prawo do negocjowania kontraktu z Amazonem dla około 8 000 pracowników magazynu na Staten Island. Jego zespół stoi również za drugą kampanią związkową w mniejszym magazynie w tym samym parku przemysłowym, w którym głosowanie ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

Nie mam wątpliwości, że i w tym przypadku odniesiemy sukces.

– powiedział.

Czytaj też: Związki zawodowe w USA cieszą się rosnącym poparciem społecznym

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close