NaukaPaństwoPolitykaPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

Komisja Europejska zatwierdziła umowę na dodatkowe szczepionki Moderny

Komisja Europejska chce dodatkowe 300 milionów dawek

Komisja Europejska zatwierdziła dziś drugą umowę z firmą farmaceutyczną Moderna, która przewiduje dodatkowy zakup 300 mln dawek szczepionki (150 mln w 2021 r. I opcję dokupienia dodatkowych 150 mln w 2022 r.) w imieniu wszystkich państw członkowskich UE. Nowa umowa przewiduje również możliwość przekazania szczepionki krajom o niższym i średnim dochodzie lub przekierowania jej do innych krajów europejskich.

Dzisiejszy kontrakt z Moderną opiera się na szerokim wyborze szczepionek, które będą produkowane w Europie, w tym na już podpisanych kontraktach z BioNTech / Pfizer, AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Curevac i Moderna. Jak przekonuje Komisja Europejska, ten zdywersyfikowany portfel szczepionek zapewni Europie dostęp do 2,6 miliarda dawek, gdy tylko udowodni się, że są one bezpieczne i skuteczne.

Komisja Europejska przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki opracowanej przez BioNTech i Pfizer w dniu 21 grudnia 2020 r., przez Modernę w dniu 6 stycznia 2021 r.,a przez koncern AstraZeneca w dniu 29 stycznia 2021 r.

Dziś zapewniamy 300 milionów dodatkowych dawek szczepionki COVID-19 produkowanej przez firmę Moderna, która jest już stosowana do szczepień w Unii Europejskiej. To przybliża nas do naszego głównego celu, czyli zapewnienia wszystkim Europejczykom dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepionek tak szybko, jak to możliwe. Z portfolio obejmującym do 2,6 miliarda dawek będziemy w stanie zapewnić szczepionki nie tylko naszym obywatelom, ale także naszym sąsiadom i partnerom.

– stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Huawei uruchomił… hodowlę świń. Firma chce się też zająć górnictwem

Komisja Europejska ufa Modernie

Szczepionka firmy Moderna jest oparta na informacyjnym RNA (mRNA). mRNA odgrywa fundamentalną rolę w biologii, przenosząc instrukcje z DNA do mechanizmu wytwarzania białek komórki. W szczepionce mRNA instrukcje te wytwarzają nieszkodliwe fragmenty wirusa, których organizm ludzki używa do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania choroby. Kiedy dana osoba otrzyma szczepionkę, jej komórki odczytują instrukcje genetyczne i wytwarzają białko kolczaste, białko na zewnętrznej powierzchni wirusa, którego używa, aby dostać się do komórek organizmu i wywołać chorobę. Układ odpornościowy osoby potraktuje to białko jako obce i wytworzy naturalne mechanizmy obronne – przeciwciała i limfocyty T – przeciwko niemu.

Komisja Europejska podjęła decyzję o wsparciu tej szczepionki w oparciu o rzetelną ocenę naukową, zastosowaną technologię, doświadczenie firm w opracowywaniu szczepionek oraz ich zdolność produkcyjną do zaopatrywania całej UE, a także ich zdolność do potencjalnego opracowania szczepionki przeciwko wariantom koronawirusa.

Przypomnijmy, że 17 czerwca Komisja Europejska przedstawiła europejską strategię mającą na celu przyspieszenie opracowywania, produkcji i wdrażania skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym przedziale czasowym Komisja finansuje część kosztów początkowych, jakie ponoszą producenci szczepionek, w postaci umów z wyprzedzeniem. Dostarczone fundusze są traktowane jako zaliczka na szczepionki, które faktycznie zostaną zakupione przez państwa członkowskie.

Źródło: KE

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close