NaukaPaństwoPolskaTechnologie

Matura 2021 – arkusz znowu wyciekł do sieci i znowu na Podlasiu XD

Matura 2021 – dziwne wyniki wyszukiwania w Google

Już dziś maturzyści z całej Polski przystąpili do rozwiązywania egzaminu maturalnego z języka polskiego. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym to niełatwa przeprawa. W tym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy rozprawki. Jeden z nich dotyczył “Lalki” Bolesława Prusa, a drugi “Ziemi obiecanej” Reymonta.

Problem w tym, że temat rozprawki mogliśmy poznać jeszcze przed rozpoczęciem matury. Skąd? Z wyszukiwań Google. W godzinach porannych popularność zdobywało wyszukiwanie fraz “ambicja” oraz “Lalka”. Najwięcej wyszukiwań dotyczyło województwa podlaskiego.

Przeciek maturalny może mieć bardzo poważne konsekwencje. Matura może zostać unieważniona i konieczna będzie powtórka. Osobie, która potencjalnie doprowadziła do wycieku, grozi z kolegi do dwóch lat więzienia.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku doszło do podobnego incydentu. Jeden z tematów zeszłorocznej matury dotyczył “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Tuż po godzinie 7 rano mogło dojść do wycieku arkuszy maturalnych do sieci. Wskazywały na to wyniki Google Trends, która przedstawiają wzrost zainteresowania tematem rozprawki maturalnej na kilka godzin przed oficjalnym rozpoczęciem egzaminów. Co najciekawsze, do wycieku w zeszłym roku też doszło na Podlasiu.

Chiny będą nakładać na obywateli grzywny za marnowanie żywności!

Tematy z poprzednich lat

Maturzyści co roku sprawdzają, co pojawiło się na egzaminach maturalnych w ubiegłych latach. Niektórzy twierdzą, że tematy nie powinny się powtarzać, co jest pewnym ułatwienie podczas nauki. Nie warto się jednak tym sugerować, bowiem CKE może nas zaskoczyć.

  • Matura z polskiego 2020: “Wesele”, “Daremne”,
  • Matura z polskiego 2019: “Dziady”, cz. III, “Pan Tadeusz”, “Samotność”,
  • Matura z polskiego 2018: “Lalka”, “Noce i dnie”,
  • Matura z polskiego 2017: “Ziemia, planeta ludzi”, “Słyszę czas”,
  • Matura z polskiego 2016: “Dziady”, cz. IV, “Dałem słowo”,
  • Matura z polskiego 2015: “Lalka”, “Ta jedna sztuka”,

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia. Podobnie jak w zeszłym roku abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego.

Źródło: Twitter, Gazeta.pl

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close