GastronomiaGospodarkaHandelKultura i sztukaMarketingPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Oktoberfest znowu odwołany. Przeniosą imprezę do… Dubaju?

Oktoberfest znów się nie odbędzie

Oktoberfest to słynne dożynki chmielne organizowane w Monachium od 1810 roku i zarazem jeden z największych festynów ludowych na świecie. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających imprezę wynosiła ok. 6 milionów ludzi. Niestety z powodu pandemii impreza już drugi rok z rzędu została odwołana.

Nie trzeba podkreślać wyjątkowości Oktoberfestu, on jest wizytówką Niemiec na całym świecie. Mimo to musimy go znów z ciężkim sercem odwołać.

– oświadczył premier Bawarii Markus Söder, który zwykle otwiera na dożynkach pierwszą beczkę piwa.

Co prawda sytuacja epidemiczna w Niemczech się poprawia, a Oktoberfest odbywa się dopiero jesienią, rządzący wolą dmuchać na zimne. Zdaniem premiera ryzyko poniesienia strat byłoby jeszcze większe, gdyby festyn został odwołany kilka dni przed rozpoczęciem. Ogłaszając decyzję z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, Markus Söder chce dać piwowarom możliwość zminimalizowania strat. Cieszące się wiekową tradycją browary mogą bowiem liczyć na imprezy zastępcze, mające wyrównać straty spowodowane pandemią.

Według obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego sprzedaż piwa w Niemczech spadła w ub. roku o 5, procent. Jest to najniższy wynik od prawie trzydziestu lat. Nad wieloma lokalnymi wytwórniami piwa zawisło widmo bankructwa.

Matura 2021 – arkusz znowu wyciekł do sieci i znowu na Podlasiu XD

Oktoberfest odbędzie się w… Dubaju?

W ubiegłym tygodniu niemiecki “Spiegel” podał, że tegoroczny Oktoberfest może przenieść się z Monachium do… Dubaju. Niezwykłe informacje miał przekazać gazecie zaangażowany w projekt szef berlińskiego jarmarku bożonarodzeniowego Charles Blume.

Plan zakłada przeniesienie największego na świecie festiwalu folklorystycznego na obszar około 420 000 metrów kwadratowych w pobliżu Dubai Marina”, czyli zamożnej dzielnicy mieszkaniowej w Dubaju.

– podaje niemiecki dziennik.

Jak opisuje gazeta, na przeniesionym festiwalu będzie można sprzedawać alkohol, podobnie jak ma to teraz miejsce w hotelach. Piwosze musieliby jednak być dowożeni do hoteli busami, aby nietrzeźwi nie chodzili po mieście. Wszystko miałoby się odbywać zgodnie z poszanowaniem obu kultur. Przypomnijmy, że od lipca 2019 turyści w Dubaju mogą kupować alkohol, a nawet go spożywać. Potrzebna jednak jest w tym celu 30-dniowa licencja, wydawana bezpłatnie.

Według informacji, które zdobył z kolei dziennik “Bild”, Oktoberfest w Dubaju miałby rozpocząć się 7 października o godzinie 12 w 32 namiotach, i trwać dokładnie sześć miesięcy. Szacunkowy koszt przeprowadzenia imprezy to 50 milionów euro.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie znajduje się Dubaj, uważane są za dyktaturę, która lekceważy wiele praw człowieka. Przeniesienie Oktoberfestu do tego miejsca, będzie prawdopodobnie równie kontrowersyjne i dyskutowane jak mundial w pobliskim Katarze.

– zauważa “Spiegel”.

Władze Monachium na razie nie potwierdziły oficjalnie doniesień niemieckiej prasy, ale jednocześnie również im nie zaprzeczyły.

Źródło: Next Gazeta

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close