MediaPaństwoPrawo

Sąd wstrzymał przejęcie Polska Press przez Orlen. Obajtek ma problem?

Warszawski sąd okręgowy wstrzymał właśnie zgodę UOKiK na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen. To efekt wniosku RPO Adama Bodnara.

Jeszcze w marcu Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar odwołał się do sądu w kwestii decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który 5 lutego 2021 roku zgodził się na przejęcie spółki Polska Press przez koncern Orlen. RPO motywował swoje działania wątpliwościami, czy transakcja nie narusza konstytucyjnej zasady wolności słowa.

Oświadczenie w tej sprawie wydało dziś Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich:

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press.

Miesiąc temu Adam Bodnar wypowiedział się na antenie programu “Newsroom” Wirtualnej Polski na temat zgody UOKiK na sprzedaż Polska Press koncernowi Orlen:

Zaskarżyłem decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, twierdząc, że nie dokonał rzetelnej analizy rynków właściwych, pominął rynek prasy, tylko skupił się na rynku reklamy i promocji. To wskazuje, że może to naruszać interesy Rzeczypospolitej w postaci gwarancji wolności słowa.

Przypomnijmy, że Polska Press to grupa wydawnicza, która posiada 20 dzienników regionalnych, ok. 150 tygodników lokalnych, prasę bezpłatną oraz szereg mediów internetowych.

Postanowienie sądu oznacza “zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press”, a więc podejmowanie decyzji właścicielskich.

Źródło: bankier.pl, pb.pl, wiadomosci.onet.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close